Які документи потрібні для відкриття салону краси в 2018 році
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
дозвіл докум салон краси

Сьогодні в Україні високими темпами розвивається beauty-бізнес. З кожним днем відкривається все більше і більше салонів краси для надання клієнтам широкого спектру послуг, від звичайної зачіски до створення індивідуального образу.

Охочих відкрити такий салон краси дуже багато, але мало хто з них знає, що для цього потрібно? Які дозвільні документи необхідно отримати? Куди звертатися? І що робити?

Для того щоб відкрити beauty-бізнес в Україні необхідно для початку розуміти саму суть майбутнього бізнесу, в якому не останню роль грає місце здійснення діяльності (розташування салону краси), кількість найнятого персоналу, вид (обсяг) послуг, що надаються, форма ведення бізнесу, система оподаткування , реклама і так далі.

У даній статті я розкрию тему дозвільних документів необхідних для відкриття та подальшої роботи салону краси, так як без цих документів не зможе працювати жоден beauty-бізнес в Україні. А також, акцентую увагу на те, в яких випадках необхідна ліцензія для діяльності салону краси.


І так, першим кроком для власника майбутнього beauty-бізнесу (салону краси) буде визначення форми ведення бізнесу.

Так, власник салону краси повинен зареєструвати в органах місцевого самоврядування або юридичну особу або зареєструватися як фізична особа-підприємець.

Більш зручним, швидким і менш витратним способом буде, звичайно ж, реєстрація саме фізичної особи-підприємця.

При реєстрації себе як фізичної особи-підприємця, необхідно відразу ж визначити систему оподаткування, на якій буде здійснюватися діяльність і правильно підібрати код діяльності за класифікатором зовнішньоекономічної діяльності.

Вибір системи оподаткування залежить від передбачуваного прибутку і кількості найнятого персоналу.

Найзручнішою системою оподаткування для даного виду діяльності буде спрощена система оподаткування, а саме – платник єдиного податку 2-ї групи.

При обранні такої системи, підприємець зможе прийняти на роботу (при оформленні трудових правовідносин) до 5 чоловік і прибуток за календарний рік може досягати 1,5 мільйона гривень.

Дана система оподаткування підійде невеликим салонам краси.


Після реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності, Вам необхідно буде підібрати приміщення для майбутнього салону.

Таке приміщення повинно бути або орендоване або перебувати у Вас у власності.

Згідно із санітарними правилами і нормами для перукарень всіх видів, якими є і салони краси, салон краси розміщується виключно в окремих будівлях або в будинках громадських і торговельних центрів, побутових послуг, на перших і цокольних поверхах житлових будинків з обладнанням входу, окремого від входів у квартири.

Таким чином, так як більшість салонів краси відкриваються в житлових будинках, то Ви повинні пам’ятати, що якщо Ви відкриваєте свій салон в житловому будинку, то це повинен бути або перший або цокольний поверх і обов’язково з окремим входом.

Дане правило, на практиці, на жаль, не дотримується, що може привести до негативних наслідків для власника такого салону краси.

Також дане приміщення повинне, обов’язково, відноситися до нежитлового фонду.


Санітарними правилами також встановлені вимоги до таких приміщень, наприклад: площа приміщення, висота стель, відстань між робочими місцями майстрів, наявність кімнати відпочинку і так далі.

Таким чином, під час пошуку приміщення для майбутнього beauty-салону, необхідно керуватися зазначеними санітарними правилами.

Приміщення, в якому буде розташований beauty-салон, має відповідати санітарним і пожежним нормам.

Так для підтвердження відповідності Вашого приміщення санітарним нормам, необхідно буде звернутися в Державну службу з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів і отримати Акт підтвердження відповідності приміщення нормам СЕС.

Для підтвердження відповідності Вашого приміщення вимогам законодавства з питань пожежної безпеки Вам необхідно буде заповнити і подати в пожежну інспекцію, за місцем розташування салону краси, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. Таким чином, Ви просто повідомляєте пожежну інспекцію про те, що Ваше приміщення для салону краси відповідає нормам пожежної безпеки і при поданні такої декларації, пожежний інспектор не виїжджає на місце розташування салону краси. Під час подання декларації Ваше приміщення вже має відповідати нормам пожежної безпеки, так як в декларації вказується вся інформація про дотримання таких норм.

Так, на сьогоднішній день таке повідомлення пожежної інспекції носить декларативний характер.

Однак хочу звернути увагу, що в разі якщо приміщення майбутнього салону знаходиться в будівлі, що складається з 16-ти і більше поверхів, то подання однієї декларації буде мало, необхідно буде разом з декларацією подавати позитивний висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану приміщення. Така оцінка проводиться суб’єктом господарювання, який отримав відповідну ліцензію.

Без декларації та висновку (експертизи), салон краси не може почати свою діяльність.


Кожен салон краси, щоб його помічали потенційні клієнти і просто перехожі, повинен мати гарну/яскраву вивіску або рекламу.

Законодавством України встановлено порядок розміщення вивіски і реклами.

Так, існує внутрішня і зовнішня реклама. Для внутрішньої реклами (це реклама, яка розміщена за вітриною приміщення) ніяких дозволів не потрібно. А ось якщо реклама Вашого салону краси розміщена на фасаді (зовнішня), то для її розміщення обов’язково необхідно отримати дозвіл відповідних органів. В іншому випадку, така реклама буде демонтована і всі витрати по її демонтажу будуть покладені на Вас, як власника. Вартість демонтажу може становити десятки тисяч гривень. Вартість буде залежати від розмірів реклами та місця її розміщення.

Але можна уникнути отримання дозволу на розміщення реклами, шляхом реєстрації найменування салону краси як торгової марки. Але про таку реєстрацію я розповім в наступній статті під назвою: Чи необхідно реєструвати найменування салону краси як торгову марку?

У багатьох салонах краси надаються послуги, що вимагають наявності відповідної ліцензії. Це, наприклад, такі послуги як: лікувальні масажі, пілінг, комплексний догляд за шкірою, електроепіляція, підтяжка шкіри і багато іншого.

Таким чином, якщо Ви плануєте в своєму салоні краси надавати вищевказані послуги, то Вам необхідно в обов’язковому порядку отримати відповідну ліцензію в Міністерстві охорони здоров’я. Також, для надання зазначених послуг, у Вашому салоні краси повинен працювати відповідний персонал з відповідним медичним утворенням (лікар-дерматолог, масажист і так далі) і обов’язково з наявністю медичної книжки.

Також, в приміщенні салону краси, необхідно створити «куточок споживача», де в обов’язковому порядку повинна бути інформація про суб’єкта підприємницької діяльності, книга відгуків та пропозицій і контакти організації із захисту прав споживачів.


Підводячи підсумки, необхідно сказати, що для відкриття власного beauty-бізнесу Вам необхідно:

– зареєструватися підприємцем,

– орендувати або придбати у власність відповідне приміщення;

– отримати Акт підтвердження відповідності приміщення нормам СЕС;

– подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;

– отримати і подати позитивний висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкта чи приміщення (за необхідності):

– отримати дозвіл на розміщення реклами або зареєструвати торгову марку;

– отримати ліцензію (за необхідності);

– найняти співробітників;

– створити «куточок споживача».

При дотриманні зазначених у цій статті правил, Ваш beauty-бізнес буде працювати в «правовому полі» і без будь-яких проблем.


Андрій Кравченко,

юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda