Історія сурогатного материнства в Україні
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
Історія сурогатного материнства в Україні

Перше штучне запліднення поза живим організмом, яке можна назвати успішним, «в пробірці», було здійснено в кінці 70-х років в Англії. За результатами експерименту і подальшого введення запліднених клітин в живий організм народилася відома Ліза Браун. У 1982 році у Лізи народилася сестра, також зачата «в пробірці». Обидві жінки народили власних дітей, зачатих природним шляхом, що в підсумку підтвердило успішність лікування безпліддя.

У 1980 році в США зафіксовано факт сурогатного материнства. Мешканка штату Іллінойс Е. Кейн погодилася стати учасником допоміжної репродуктивної технології (ДРТ) для подружньої пари на комерційній основі. Що примітно, процедура ДРТ була проведена лише після укладення договору Е. Кейн з подружньою парою на участь в ДРТ.

На території України вперше лабораторія репродукції людини з’явилася в 1983 році. На початку 90-х років в Україні починається нова епоха лікування безпліддя, яка ознаменована появою першої дитини за програмою сурогатного материнства. Тоді сурогатною матір’ю стала жінка для своєї дочки. Народилася здорова і повноцінна дівчинка Катя. Можна вільно заявити, що Україна перша серед країн СНД успішно застосувала допоміжну репродуктивну технологію. З цього і почався розвиток ДРТ на території України.

У 1992 році провідними вченими-практиками в галузі ДРТ була заснована Асоціація репродуктологів України.

Стрімкий прогрес в області ДРТ став приводом для відкриття нових державних і приватних медичних установ, центрів з лікування безпліддя. Розвиток ДРТ отримав підтримку з боку держави, приймалися необхідні нормативні акти, які допомогли врегулювати ДРТ в Україні.

Держава почала здійснювати активну підтримку програми ДРТ, виділялися кошти за рахунок бюджетних коштів на його розвиток і впровадження програми лікування безпліддя.

У 2000-х в Україні набирає обертів комерційна ДРТ, разом з цим збільшується кількість установ. На українську прогресивну медицину починають звертати все більшу увагу іноземні громадяни.

Лікування безпліддя і сурогатне материнство породжує нові правовідносини, які на початку 2000-х років законодавство не в силах було врегулювати. Починається новий етап розвитку ДРТ, приймається ряд нових законів, приймається до уваги міжнародна практика. Україна бере участь в міжнародних конференціях, стає рівноправним учасником, підтверджуючи свою значимість і доводячи свій внесок в загальний розвиток ДРТ.

Стрімкі темпи розвитку і вдосконалення ДРТ привернули увагу як громадян нашої країни, так і великий інтерес закордону. Збільшення попиту збільшує і пропозицію. Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я України, у нас успішно працюють п’ять державних центрів по репродукції людини, а також 39 приватних клінік, що займаються ДРТ. Кожна клініка має кваліфікованих лікарів і колосальний досвід, набутий протягом тривалого періоду існування в Україні ДРТ.

Величезні зусилля і прагнення до розвитку та вдосконалення принесли свої плоди. У січні 2017 року Україна народилася дитина від «трьох батьків», що не мало раніше прецедентів в світі. Факт є безперечним, і підтверджений дослідженнями українських та німецьких лабораторій.

Володимир Горьовий,

Юрист ЮФ «Центр правового консалтингу»

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda