Юридичний супровід дизайнерів, художників на території України
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
дизайн юр послуги

З ким ми працюємо, хто наші клієнти у сфері дизайну та чому?

Наша юридична фірма багато років працює на ринку юридичних послуг, пов’язаних з професійним супроводом архітектурних бюро, дизайнерських студій, приватних архітекторів, дизайнерів, художників, і, відповідно, у нас є можливість оцінювати проблеми наших клієнтів, базуючись не на теоретичних міркуваннях, а, безпосередньо, на досвіді юристів, які працюють в цій сфері.

Так, Інтернет рясніє пропозиціями про надання послуг в сфері дизайну і не має значення, яке завдання стоїть перед приватним замовником, збудувати приватний будинок або ресторан, зробити ремонт квартири або офісу, знайти виконавця по розробці дизайн концепції будь-якого об’єкта нерухомості – йому особливих проблем не складе .

Але, на наш погляд, реальна проблема для приватних замовників таких послуг полягає в іншому. Не секрет, що, як правило, правовідносини в цьому сегменті послуг знаходяться «в тіні», особливо якщо це стосується невеликих дизайнерських студій або приватних дизайнерів. Опустимо питання про кваліфікацію та професійний досвід виконавців. У цьому випадку, очевидно, що проблема приватного замовника – знайти такого виконавця, з яким можна було б укласти договір не на одну сторінку без будь-якого сенсу, а нормальний – з чітким описом предмета виконуваних робіт, термінів, прав і обов’язків сторін, відповідальністю та іншими істотними для обох сторін умовами. Загалом, укласти такий договір, щоб послуги надавалися при «цивілізованому», а не формальному оформленні правовідносин, або взагалі без будь-якого оформлення.

Виходячи із зазначеного вище, звичайно ж, наша юридична фірма співпрацює і з великими девелоперськими компаніями, які відповідають перед замовниками, в тому числі і за розробку концепцій будівництва різних об’єктів, і відомими архітектурними бюро, які потребують юридичного супроводу складних проектів.

Але ми також працюємо і з невеликими дизайнерськими студіями і приватними дизайнерами, в тому числі і початківцями, яким необхідно напрацювати власну юридичну базу коректних документів для роботи зі своїми замовниками.


З якими проблемами стикаються наші клієнти в сфері дизайну?

Якщо особливо не вдаватися в аналіз юридичної природи договорів, що укладаються дизайнерами або дизайнерськими студіями зі своїми замовниками, (чи це договори підряду на виконання робіт чи про надання послуг), то основне на що необхідно звертати увагу, полягає в наступному.

По-перше, при оформленні договірних відносин із замовниками на розробку архітектурних концепцій, дизайн-концептів, дизайн-проектів та інших документів, що містять певну візуалізацію майбутніх об’єктів нерухомості, виконавець, найчастіше, не робить технічне завдання і відповідно не може коректно сформулювати предмет договору та правильно описати роботи (або послуги), які будуть виконані, і, відповідно, чітко визначити результат робіт і порядок їх приймання або погодження із замовником. Це, в свою чергу, може привести до конфлікту із замовником при здачі виконаних робіт і, відповідно, може стати перешкодою для отримання оплати.

Тому, по-друге, дуже важливо в таких договорах коректним чином пов’язувати етапи виконання робіт і процедуру їх прийняття з оплатою, а також обумовлювати випадки, при яких сторони не можуть дійти згоди щодо результатів робіт і, відповідно, порядок вирішення таких ситуацій.

По-третє, також необхідно передбачати випадки, коли кожна зі сторін має право в односторонньому порядку відмовитися від договору, якщо протилежна сторона не виконує свої зобов’язання систематично або допускає суттєві порушення умов договору, і, відповідно, процедуру і наслідки такого дострокового розірвання договору.

По-четверте, як правило, результатом робіт за такими договорами буде створення виконавцем об’єкта права інтелектуальної власності, тому необхідно належним чином врегулювати питання про обсяг майнових прав, які переходять до замовника, і тих, які залишаються у виконавця.

По-п’яте, якщо вести мову про договори про авторський нагляд за реалізацією розроблених дизайнерами раніше концептів, то істотне значення для сторін мають питання обсягу повноважень особи, яка здійснює авторський нагляд і порядку його здійснення.


Які юридичні послуги ми надаємо нашим клієнтам в сфері дизайну?

Перше, ми допомагаємо дизайнерам початківцям і дизайнерським студіям юридично оформити їх бізнес (наприклад, зареєструватися як фізична особа-підприємець, самозайнята особа, або в більш складній організаційно-правовій формі юридичної особи) та визначитися з податковою системою (загальній чи спрощеній).

Друге, надаємо послуги, пов’язані з реєстрацією торгових марок, під якими планують працювати дизайнер або дизайнерська студія.

Третє, розробляємо типові юридичні документи, з якими будуть працювати дизайнер або дизайнерська студія зі своїми замовниками (проекти договорів на розробку дизайн-проектів з усіма додатками, технічним завданням, графіком виконання робіт та іншим, актів виконаних робіт, проекти договорів на надання послуг по авторському нагляду та актів наданих послуг).

Четверте, представляємо інтереси дизайнерів або дизайнерських студій в переговорах із замовниками з обговорення конкретних умов договорів на розробку дизайн-проектів або договорів на надання послуг з авторського нагляду, погоджуємо і вносимо в такі договори зміни виходячи з особливостей домовленостей між дизайнерами або дизайнерськими студіями і їх замовниками в рамках реальних проектів.


Артур Нонко,

к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda