Судьи и налоговики обсдуили ряд вопросов относительно налогообложения - сpk.ua
Центр правового консалтинга
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Судьи и налоговики обсдуили ряд вопросов относительно налогообложения

“Юридическая газета” №48 от 30 ноября 2010 года.

Артур Нонко, к.ю.н.,  управляющий партнер ЮФ “Центр правового консалтинга”

Текст комменатрий подается языком оригинала

Зважаючи на досить негативні загальні тенденції для платників податків, що склалися останнім часом у податковій сфері, це й тиск податкових органів, що проявляється у дещо тенденційному підході податкових органів при застосуванні на практиці спірних положень податкового законодавства, масовому неприйнятті податкової звітності платників податків з показниками, що не відповідають внутрішнім інструкціям податківців, протистояння суб’єктів спрощеної системи оподаткування та влади щодо нових підходів до оподаткування, викладених у прийнятому нещодавно ВР України податковому кодексі України тощо, цілком заслуговує на увагу подія, що відбулася 18 листопада цього року, зокрема йдеться про робочу нараду суддів ВАСУ та представників Державної податкової служби з нагальних питань щодо застосування податкового законодавства та нових положень КАС України.

Враховуючи ту обставину, що не лише суддівський корпус Верховного суду, Вищого адміністративного суду та представники податкових органів, але й навіть фахівці, які працюють у податковій сфері, зазвичай, не завжди можуть між собою дійти згоди щодо того, яким чином слід застосовувати ті чи інші положення податкового законодавства, зокрема, це стосується й тих положень законодавства, що були предметом обговорення на згадуваній нараді, тому не слід, з одного боку, покладати занадто великі надії щодо результатів такої зустрічі.

З іншого ж, спробу ведення діалогу між державною податковою службою та суддями касаційного суду з проблемних питань застосування положень податкового законодавства в цілому слід розцінювати як позитивну подію.

Зрозуміло, що кожна із сторін наради переслідувала власну мету. Податківці – усунути непорозуміння із суддівською владою та переконати її у доцільності застосування саме тих підходів щодо трактування положень чинного законодавства, що дозволили б їм максимально ефективно досягати поставлених керівництвом показників, судді ж навпаки – довести превалювання принципу законності у судочинстві, необхідність збереження балансу між приватними та публічними інтересами та убезпечити податкові органи від зайвих витрат часу та матеріальних ресурсів у справах, у яких вже є стала судова практика, й існує можливість заздалегідь оцінити їх безперспективність.

Проте важливим є інше, зокрема, незалежно від того чи досягнуто результат, чи знайшли сторони спільну мову з тих чи інших питань, цю роботу необхідно проводити, й кінцевим її результатом у будь-якому випадку з часом буде вироблення єдиних підходів щодо застосування норм матеріального та процесуального права на практиці у аналогічних ситуаціях та справах, які сьогодні лише формуються з урахуванням змін у чинному законодавстві.  І чим більше буде подібних нарад, тим простіше платникам податків буде зорієнтуватися, яким же чином слід застосовувати ті чи інші положення чинного податкового законодавства, та відповідно як планувати свою діяльність. Головне, що б результати таких нарад оприлюднювалися й були доступні широкому загалу платників податків.

Також хотілося окремо зазначити, що в цілому податківців не влаштовує позиція касаційного суду з більшості питань, що були предметом розгляду на нараді. Тому важливо, що судді й надалі будуть застосовувати положення чинного податкового законодавства відповідно до загальних принципів рівності платників податків та вирішення спорів на користь платників податків за наявності можливості неоднозначного (множинного) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, а не так, як це вигідно органам податкової служби.

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda