Коментар експерта: Будемо сподіватися, що прийнятий законопроект про викладення в новій редакції ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” врахує всі недоліки існуючої процедури банкрутства і усуне їх
“Юридична газета” № 11 від 15 березня 2011 року.
Коментар эксперта: Роман Кравченко, старший юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”
Потреба у вдосконалені існуючої процедури банкрутства назріла вже давно, проте далі окремих змін до закону та обговорень справа не доходила.
Запропонований проект нової редакції Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі – Законопроект) вносить доволі суттєві зміни в існуючу процедуру банкрутства. Автори в своїй статті, проаналізувавши Законопроект, навели десять новел, які, на їх погляд, є ключовими та на які необхідно звернути увагу в першу чергу.
В цей же час хочу звернути увагу ще на одну не менш важливу зміну існуючої процедури банкрутства, що не була зазначена авторами статті. Так, Законопроектом пропонується змінити граничний строк пред’явлення вимог кредиторів до боржника, а саме: вимоги кредиторів, що були подані після закінчення 30 денного терміну їх пред’явлення, але до припинення провадження у справі про банкрутство боржника, включаються до реєстру вимог кредиторів та задовольняються у п’яту чергу. Тобто, на відміну від існуючої процедури пред’явлення вимог кредиторів, кредитор, який з тих чи інших підстав подав заяву з вимогами до боржника з порушенням 30 денного строку, але до припинення провадження у справі, не втрачає право на включення його вимог до реєстру кредиторів та подальше їх задоволення. Зазначена зміна, в першу чергу, направлена на захист інтересів кредиторів, проте її введення, на мій погляд, є неприпустимим, оскільки це може призвести до неможливості формування пасиву боржника, адже він постійно буде зростати та, як наслідок, відновлення платоспроможності боржника буде ускладнене.
Разом з тим потрібно враховувати, що зазначений Законопроект знаходиться на стадії обговорення та ще не зареєстрований в Верховній Раді України, а значить його положення зазнають ще багато змін. Будемо сподіватись, що прийнятий законопроект врахує всі недоліки сьогоднішньої процедури банкрутства та їх усуне.