Правила виїзду дитини за межі України
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
виїзд дитини за кордон

Плануючи поїздки з дітьми за кордон, батьки наштовхуються на плутані для пересічних громадян правові норми, що стосуються перетину неповнолітніми кордонів нашої країни. З’являється купа питань щодо того, чи треба мати при собі нотдозволи від обох батьків або буде достатнього того, що дитина перетинає кордон у супроводі матері або батька; про те, що робити в ситуації, коли подружжя офіційно перебуває в розлученні; про те, як довго діє нотдозвіл на перетин державних кордонів тощо.

Якщо мати та батько перебувають у розлученні, ситуація може зовсім ускладнитися. У таких випадках домогтися від другого з батьків дозволу на виїзд дитини іноді буває складно, а часом навіть стає приводом для погроз і банального шантажу. Дуже багато розлучених пар, у яких від шлюбу залишилися спільні діти і взаємна неприязнь, задаються питанням, як можна поїхати з дитиною відпочити за кордон, якщо колишній чоловік або дружина не дають своєї згоди на виїзд дитини з огляду на цю особисту неприязнь, що залишилася між ними після розірвання шлюбу.


На сьогоднішній день, щоб вивезти дитину за межі країни без згоди другого з батьків, дитина не обов’язково повинна бути тяжкохворою або інвалідом. Той з батьків, з ким дитина проживає за рішенням суду, має право вивезти його не більше ніж на місяць без узгодження з другим із батьків. Попередньо, якщо батько/мати справно платять аліменти, необхідно йому/їй направити офіційний лист, в якому поінформувати про те, куди, з якою метою і на який термін виїжджає дитина. Також, необхідно мати рішення суду, де буде встановлений факт проживання дитини з тим із батьків, який, планує виїзд за межі країни.

Якщо ж планується, що дитина буде перебувати за кордоном довше місяця, то, в такому випадку, без дозволу другого з батьків не обійтися. Однак, якщо у сторони, яка повинна давати таку згоду на виїзд є заборгованість по аліментних платежах більше ніж за півроку (більше ніж за три місяці, якщо дитина має групу інвалідності або хворіє будь-якими важкими захворюваннями), то можна обійтися і без дозволу. Для цього обов’язково необхідно отримати довідку про суму аліментної заборгованості та періоді часу, за який вона нарахована. Довідка видається протягом десяти днів органами державної виконавчої служби за місцем виконання рішення суду про стягнення аліментів і діє місяць з моменту видачі.

У разі ж, якщо мама або тато, відповідально ставляться до свого батьківського обов’язку і своєчасно виплачують призначені судом аліменти, при поїздці за кордон з дитиною більше ніж на місяць, обов’язково потрібно буде отримати дозвіл другого з батьків.


Якщо платник аліментів відповідальний, існує два варіанти розвитку подій, які залежать від ступеня напруженості відносин між подружжям. Якщо відносини більш-менш нормальні, то, той з колишнього подружжя, який має намір поїхати з дитиною відпочити за кордон, повинен запросити свого колишнього чоловіка (колишню дружину) до нотаріуса, де він (або вона) повинні будуть підписати згоду на виїзд дитини за кордон.

Якщо ж ступінь напруженості відносин між колишнім подружжям зашкалює, або так сталося, що у сторін немає можливості спілкуватися між собою або зв’язуватися один з одним то, в цьому випадку, іншого законного шляху крім як отримувати такий дозвіл через суд не існує.


Необхідно врахувати, що шлях отримання дозволу на виїзд дитини за кордон через суд досить тернистий і може зайняти від одного місяця до півроку тільки в першій інстанції, і, отже, все повинно бути продумано заздалегідь.

Почати слід з відправки колишньому чоловікові (колишній дружині) листа, який повинен містити запрошення до нотаріуса для «мирного» врегулювання питання про виїзд дитини, а також, необхідно вказати дату зустрічі і місце (адреса нотаріальної контори, ПІБ нотаріуса). Такий лист можна відправити поштою, бажано цінним листом з описом, щоб, при необхідності, пред’явити опис і чек про відправку в суді як доказ відправки такого запрошення стороні, яка не бажає мирного врегулювання питання. Крім того цей лист може відправити і сам нотаріус у якого повинна відбутися зустріч батьків для підписання дозволу на виїзд.

Якщо зустріч у нотаріуса не відбулася, можна сміливо приступати до складання позовної заяви та звертатись до суду.


Позовна заява повинна бути юридично грамотною і чіткою, в її прохальній частині обов’язково повинні бути вказані період, протягом якого дитина буде перебувати за кордоном, країна слідування і реквізити особи, яка вивозить дитину за кордон. Крім того, бажано, щоб у сторони, яка виїжджає з дитиною були на руках вже куплені або заброньовані квитки, туристична путівка, можливо, запрошення з країни прямування для долучення до позовної заяви. У деяких випадках суд також може зажадати документи, що підтверджують умови в яких буде проживати дитина за кордоном.

Важливу роль може зіграти наявність довідки від лікаря про те, що дитина не має протипоказань до перельотів і потребує санаторно-курортного лікування. Варто зауважити, що потреба дитини в санаторно-курортному лікуванні не єдиний аргумент, який може схилити суд на сторону того з батьків, який виїжджає з дитиною. Посилатися можна і на такі, здавалося б, прості доводи як необхідність дитини в духовному і культурному розвитку, розширення її кругозору, практика іноземних мов з їх безпосередніми носіями і безліч інших варіацій на ці теми.

У прохальній частині позовної заяви можна викласти не тільки прохання дозволити виїзд дитини, а й прохання дозволити самостійно – без другого з батьків – подати документи для виготовлення дитячого закордонного паспорта, якщо такого ще немає або термін його дії закінчився.


За результатом судового розгляду, якщо суд прийме рішення на користь сторони, яка має намір відправитися з дитиною в подорож, необхідно буде отримати копію такого судового рішення з відміткою про те, що воно набуло законної сили. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, якщо обидві сторони були присутні під час оголошення рішення, то термін подачі апеляційної скарги закінчується через тридцять днів після оголошення рішення. Якщо ж під час оголошення рішення не був присутній відповідач (було прийнято заочне рішення), то термін на подачу апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії рішення (тридцять днів з моменту отримання копії рішення).

Не варто забувати, що відповідач, усвідомивши, що у нього немає ніяких шансів на виграш, може влаштовувати різного роду «процесуальні диверсії». Наприклад, він може спеціально не отримувати пошту, а коли підійде термін виїзду за кордон, взяти і подати заяву про перегляд рішення в першій інстанції, в зв’язку з цим, рекомендується планувати свої поїздки з дитиною за кордон заздалегідь.

У разі беззастережної перемоги – відповідач не оскаржував рішення, і судова канцелярія видала його копію з відміткою про набрання законної сили – копія рішення суду буде обов’язковою до пред’явлення як при подачі пакету документів для виготовлення дитячого паспорта, так і при перетині державного кордону.

Вдалої Вам подорожі!


Ольга Хорошайло,

юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda