Розподіл боргів при розлученні подружжя. Зобов`язання та особливості.
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
розподіл боргів

За загальним правилом, установленим законодавцем, при розірванні шлюбу, борг між “майбутнім колишнім подружжям” ділиться навпіл, як і інше майно, нажите ними в шлюбі. Однак це не панацея, тому що з кожного правила є виняток.
Борг – є не що інше, як зобов’язання, яке має фінансовий характер, і може виникнути в самих різних сферах правовідносин. Боргами можуть вважатися різні зобов’язання, на кшталт повернення позики фізособі, погашення кредитної заборгованості, зобов’язань, пов’язаних з відшкодуванням різного роду збитків (внаслідок нанесення шкоди майну третіх осіб або дорожньо-транспортної пригоди), і навіть оплата комуналки.
Якщо заборгованість виникла під час перебування сторін в шлюбному союзі, і позичені гроші витрачалися на цілі сім’ї, то вона буде вважатися спільним обов’язком подружжя.

Для подружжя, спільними / загальними зізнаються такі зобов’язання:
– договірні (один з подружжя позичальник, інший – поручитель);
– коли чоловік і жінка – рівноправні позичальники;
– коли позичальником виступає хтось один, але, при цьому, позичені гроші були витрачені на сімейні потреби (наприклад, чоловік або дружина оформив (-ла) кредит (взяв (-ла) в борг) на проведення будь-яких ремонтних / будівельних робіт , на покупку “побутової”, квартири, або ж на навчання дитини).

Подібні зобов’язання будуть визнані обопільними, і при розлученні борги по ним поділяться рівноцінно (звичайно, якщо буде доведено, що гроші позичалися в сімейних цілях).
Довести, що позичені гроші були витрачені з метою сім’ї досить просто. Це може підтверджуватися: метою, з якою був узятий займ (подорож, придбана річ); документами (на кшталт путівки і квитків або товарного чека); наявністю самої придбаної речі (між іншим, якщо, фінансові можливості родини не дозволяють придбати такі речі без оформлення позики або кредиту – підтверджується довідкою про доходи або показаннями свідків).
Але не всякий виникший за час перебування в шлюбі борг, може вважатися загальним боргом подружжя і при розлученні повинен ділитися навпіл. Тут, правда, складніше буде довести, що взяті в борг грошові кошти витрачені не на цілі сім’ї, а на задоволення потреби виключно одного з подружжя.

До особистої заборгованості можна віднести наступні зобов’язання:
– ті, що виникли до шлюбу (враховуючи і борги по комуналці);
– пов’язані з виплатою різних матеріальних компенсацій (наприклад, за скоєне чоловіком або дружиною правопорушення, виплати аліментів або іншої матеріальної допомоги);
– виникли в результаті отримання грошових коштів, витрачених на особисті потреби одного з подружжя (на лікування батьків, дітей від попереднього шлюбу, на ремонт особистої квартири).

Заборгованість не буде вважатися загальною, якщо вона виникла в той час, коли сімейні відносини чоловіка і дружини були фактично припинені, але таке припинення не було оформлено документом, яке свідчить про розірвання шлюбу. Але визнати такі борги індивідуальними / особистими, а не “заробленими в шлюбі”, представляється можливим лише в судовому порядку. При цьому, необхідно дуже постаратися, щоб довести суду, що в той період, коли виник борг, сімейні відносини були припинені. У цьому допоможе кваліфікований сімейний адвокат, який підготує і необхідні докази і свідків до судового засідання.

Наше життя настільки багатогранне, що часом підносить ситуації надзвичайні. Рідко коли шлюборозлучний процес проходить “полюбовно” (так рідко, що може навіть вважатися міфом). Але бувають і такі шлюборозлучні процеси, де подружжя вдаються до крайніх заходів. Наприклад, коли чоловік або дружина створює штучний / фіктивний борг через банальну образу або бажання “нагріти” колишнього або колишню і збільшити свою частку при розділі майна.
Судові тяжби по штучно створеним боргам досить складні. В даному випадку необхідно шукати переконливі аргументи і матеріальні (документарні) докази обману. Тут може виручити тільки досвідчений адвокат зі шлюборозлучних процесів.

Як вже говорилося на початку, за загальним правилом, майно при розлученні ділиться за принципом рівності. Вважається, що і чоловік і дружина в однаковій мірі несуть відповідальність за погашення боргів, що виникли з моменту проставлення штампів в паспорти і до моменту отримання офіційного документа про розлучення.
Але так само ми спочатку говорили і про те, що будь-яке правило має виняток. Так, розглядаючи справу про поділ майна подружжя, судячи на свій розсуд, може відступити від “принципу рівності і солідарної відповідальності” і істотно “скосити” боргові зобов’язання одного зі сторін, природно, тим самим, збільшивши боргові зобов’язання для іншої сторони. Таке можливо, якщо суд встановить факт порушення майнових прав однієї зі сторін, наприклад, якщо чоловік або дружина не забезпечували дитину, безпідставно витрачали сімейне майно або ж псували його (при цьому не має значення, чи робилося це навмисно або з необережності).

Розділ боргу подружжя в судовому порядку, відбувається з урахуванням строків позовної давності. Так, звернутися до суду можна протягом трьох років після розірвання шлюбу або після того, як один з подружжя дізнався про наявність у другої сторони невиконаних боргових зобов’язань (що, звичайно ж, необхідно буде належним чином довести).
Наша юридична фірма допоможе Вам належним чином грамотно скласти позовну заяву про розподіл боргів при розлученні, а висококваліфіковані адвокати допоможуть відстояти права і інтереси перед обличчям закону.

Ольга Хорошайло, ЮФ «Центр правового консалтингу»

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda