Как нерезиденту нанять IT персонал в Украине?
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
Как нанять IT-специалистов в Украине?

Сьогодні по всьому світу не вистачає висококваліфікованих розробників, за яких розгорнулася неабияка боротьба серед провідних IT-компаній. Попит на вітчизняних «айтішників» обумовлений потребою ринку в талановитих розробниках і ефективних цифрових рішеннях. Великі компанії поспішають найняти висококваліфікованих фахівців, проте, у них немає бачення, як коректно вибудувати взаємини «замовник-виконавець», «роботодавець-співробітник» з громадянином іншої держави. Адже мало знайти розробника, яки підходить – необхідно налагодити роботу і процес взаємодії компанії із ним.

В першу чергу, необхідно перевести такі відносини в правове русло. Це цікаво як компанії (замовнику), якій важливо бути захищеною в плані отримання всіх прав на об’єкт інтелектуальної власності, розроблений на її замовлення, так і розробнику (виконавцю), який хоче бути впевнений, що отримає оплату за виконану роботу.

У компанії є кілька шляхів організації співпраці з фахівцем. Перший, коли розробник приїжджає працювати у країну, де знаходиться компанія. В цьому випадку для компанії все гранично ясно – робота будується по накатаній, згідно із законодавством держави-резидента компанії.

Але не всі компанії готові запрошувати фахівця на роботу із фактичним переїздом і подальшим проживанням в їх країні. Більшість все ж віддає перевагу віддаленій роботі розробника, а в цьому випадку, щоб правильно все організувати з юридичної точки зору, існує два шляхи.

Перший буде вигідний, якщо компанія зацікавлена у розширенні. У цьому випадку найефективнішим рішенням буде відкриття дочірнього підприємства в Україні, з подальшим працевлаштуванням розробників у штат українського підрозділу, іншими словами – укласти трудовий договір із розробниками.

Другий шлях більш підійде, якщо компанія не планує відкриття нових офісів в інших країнах. У такому випадку, IT-компанія може організувати роботу безпосередньо уклавши договір із розробником, але для цього знадобиться надання йому статусу підприємця.

При першому варіанті знадобиться більше вкладень і подальше комплексне ведення бухгалтерського обліку створеного підприємства, але таким чином компанія буде впевнена у придбанні прав на інтелектуальну власність, а також отримає можливість поступово збільшити обсяги виробленого продукту, що в перспективі надасть можливість збільшити свої доходи.

При другому варіанті витрати зведуться до мінімуму, фактично будуть складатися лише з винагороди розробника, але потрібно грамотно опрацювати договір із розробниками, який буде регулювати відносини між замовником і виконавцем, щоб захистити замовника від можливих суперечок про авторські права.

Перш, ніж приймати остаточне рішення, не буде зайвим розібратися із розміром витрат, які доведеться нести і скласти фінансовий план. Він допоможе порівняти кілька можливих схем роботи і визначити найбільш прийнятну модель побудови відносин з IT-фахівцями.

При виборі другого шляху, найшвидшого і найменш витратного, першим кроком у налагодженні роботи стане реєстрація розробника як приватного підприємця і підписання із ним договору про розробку програмного забезпечення, сайту, мобільного додатку, який би врегулював права та обов’язки сторін.

Договір розробки програмного забезпечення обов’язково повинен визначати:

1) розмір і порядок виплати винагороди виконавцю (розробнику);

2) технічне завдання на розробку продукту (програмного забезпечення);

3) умови доступу виконавця до місця роботи;

4) порядок передачі програмного забезпечення та прав на нього;

5) термін розробки сайту, ПО, мобільного додатку;

6) права та зобов’язання сторін, відповідальність, конфіденційність та інше.

Другий крок по організації роботи випливає із першого – звичайно, давати завдання окремо кожному фахівцю і потім отримувати від нього результати його розробок справа нехитра, але найчастіше в такій роботі потрібен мозковий штурм, саме тому в IT-сфері так користуються популярністю офіси відкритого типу («open space»). Адже працюючи віддалено, поодинці, IT-фахівці будуть позбавлені можливості брейнштормінга, і виконання завдань, в реалізації яких задіяні кілька людей, буде ускладнене. Словом, це не дуже раціонально, тому для забезпечення скоординованої роботи розробників, спрощення управлінських команд і трудового процесу, потрібно створити відповідне середовище, яке б зміцнило командні відносини і підвищило корисність дій кожного окремо взятого фахівця. Щоб це реалізувати компанії буде потрібно орендувати офіс, в якому можна було б зібрати всю команду.

Оренда офісу компанією-нерезидентом України – на перший погляд, в цьому немає нічого хитромудрого, проте всюди є свої підводні камені. Бізнес-центри відмовляються (в більшості) працювати з іноземною компанією безпосередньо без створення нею представництва на території України, а податковими органами оренда офісу без відкриття постійного представництва може бути розцінена як ведення господарської діяльності, що може спричинити за собою проблеми із валютним контролем обох країн.

Тому, щоб захистити себе від можливих проблем, варто скласти меморандум про співпрацю між компанією і фахівцями, який би визначав місце спільної роботи за адресою знаходження орендованого приміщення.

Сам же договір оренди приміщення слід перевірити на предмет прихованих платежів або підвищення орендної плати. При прийомі приміщення необхідно приділити особливу увагу стану, в якому воно передається, і всі недоліки письмово зафіксувати, щоб надалі орендодавець не міг пред’явити необґрунтованих вимог щодо компенсації завданих збитків. Також, якщо планується установка своєї техніки в приміщенні, в акті прийому-передачі приміщення можна вказати майно, яке було в офісі на момент його передачі.

Буде доцільно скласти і договір із розробниками про позику, в якому було б зазначено, яке саме майно було надано в їх користування для виконання поставлених завдань.

Підводячи підсумок, основна складність в підготовці документації для належного оформлення роботи нерезидента із розробниками, полягає в наявності специфіки діяльності та термінології, характерних саме для IT-сфери. В іншому, щоб правильно організувати роботу, від компанії (замовника) потрібне чітке розуміння, як саме вона бажає здійснювати співробітництво із розробниками, і яким бачить процес роботи. Для того, щоб компанія могла з цим визначитися, їй може знадобитися прояснити для себе як деякі організаційні, так і фінансові моменти, із чим допоможе якісна бухгалтерська та юридична консультація.


Олена Мякшина, ЮФ «Центр правового консалтингу»


Юридический консалтинг по вопросам ведения бизнеса в сфере IT

Все об услуге


Иные публикации по указанной тематике на нашем сайте:


Другие услуги ЮФ “Центр правового консалтинга”


ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda