Відкриття салону краси з нуля і оформлення документації в Україні
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
будинок престарілих бізнес-план

В країнах Європи і США вже давно не в новинку будинки престарілих, де про людей похилого віку дбають, приділяють увагу, де вони знаходяться під щоденним медичним контролем і мають можливість спілкуватися із “однолітками”. В Україні ж ми продовжуємо стикатися зі стереотипом, що будинок престарілих це жахливе місце, куди людей у віці відправляють доживати втомлені від них родичі. Однак зараз люди стали вже усвідомлювати, що будинки для людей похилого віку це не концтабори, а відмінна альтернатива доглядальниці та чудовий спосіб захистити стареньких близьких оточивши їх увагою та турботою. Якщо ви копітко і відповідально віднесетесь до своєї справи – догляду за людьми похилого віку, то зможете швидко завоювати хорошу репутацію серед інших домів престарілих, отримавши успішний прибутковий бізнес.

Як швидко відкрити прибутковий будинок для людей похилого віку в Україні – в цій статті ми докладно визначаємо головні організаційні питання, пов’язані з відкриттям будинку престарілих і постараємося дати відповіді на те, як скласти покроковий бізнес-план.


Відкрити будинок престарілих можливо лише зареєструвавши юридичну особу і отримавши медичну ліцензію та інші дозволи. Без них робота будинку престарілих є незаконною, тому потурбуйтеся про те, щоб отримати необхідні дозволи в усіх інстанціях.

Як і в будь-якому іншому соціальному проекті, тут ключовім місцем є місце розташування. Починати потрібно з вибору приміщення для будинку престарілих. Необхідно звернути увагу на будинки санаторіїв та пансіонатів, оскільки вони мають всю необхідну інфраструктуру і після ремонту будуть ідеально відповідати вимогам, що ставляться для закладів такого типу. Крім того, можна розглянути варіанти будівництва власного об’єкта або покупки готелів/коттеджів, в яких можна провести відповідну реконструкцію. Також можна орендувати відповідний будинок, але слід спочатку попіклуватися про укладення договору оренди мінімум на 5 років.


Як правило, пансіонати розташовані за містом, де у постояльців є можливість війті на прогулянку на свіжому повітрі. Крім того, коли піднімається питання для заповнення часу дозвілля постояльців, одним з варіантів може стати організація власного саду, допомогати стежити за яким могли б постояльці, які завжди мріяли займатися садівництвом.

У пансіонаті потрібно передбачити наявність ліфтів, якщо будівля складається з декількох поверхів, тому що людям похилого віку буде важко підніматися по сходах. До того ж обов’язковою є наявність поручнів вздовж стін, щоб постояльцям було легше рухатися по коридорам і, звичайно, не слід забувати про обладнання пандусів.


Будівля повинна включати в себе такі зони:

1) Кімнати для постояльців

Краще всього відштовхуватися від площі 20 м.кв. на кімнату, з урахуванням проживання двох постояльців. Більшу кількість людей в одну кімнату селити не варто, тому що це знизить комфорт постояльців. Також можна передбачити VIP-кімнати, які передбачають розміщення в кімнаті без сусідів.

2) Санвузли

Незалежно від того, чи будуть вони знаходитися в кімнатах або ж будуть спільними, в них слід передбачити різноманітні засоби безпеки – неслизьку підлогу, перила/поруччя та інше.

3) Медкабінет

Він необхідний у будинку для людей похилого віку, тому що там будуть проводитися планові процедури, прийоми у лікаря та інше.

4) Столова

5) Кімнати відпочинку та розваг для постояльців

Крім цього повинні бути приміщення під кухню, кімната для чергових доглядальниць та медсестер, вестибюль. Заголом, для старту, бажано починати з приміщення площею не менше 500 м.кв. Цієї площі повинно вистачити, щоб розмістити близько 40 осіб.


Працюючи з людьми похилого віку Вам необхідно одночасно визначитися зі сферою обслуговування, а саме чи будете ви працювати, наприклад, з лежачими пацієнтами та інвалідами, тому що для цієї категорії клієнтів необхідно додатково придбати медичне обладнання і, можливо, найняти людей з певною спеціалізацією в галузі медицини, для належного догляду за такими людьми.

Кажучи про послуги, що надаються будинком престарілих, слід зупинитися і звернути увагу на те, що будинки для престарілих можуть надавати послуги як постійного проживання пенсіонерів, що буде його основним джерелом доходів, так і брати мешканців на короткий термін. Таке “тимчасове” проживання характеризується сезонністю і пов’язане зі звичайними життєвими справами родичів – відрядження, відпустка та інші причини, через які у них просто немає можливості доглядати за людьми похилого віку. Таке “тимчасове” проживання може приносити непоганий дохід у літні місяці, а також напередодні новорічних свят, тому варто замислитися про можливості розширення спектру послуг пансіонату.


Раніше в статті вже згадувалося про необхідність організації дозвілля постояльців, і, як один з можливих варіантів, пропонувалося садівництво, але, очевидно, що слід передбачити куди більше розваг.

Знаходження у кімнаті для відпочинку та розваг займатиме більше часу жителів, тому її потрібно комплектувати телевізором, настільними іграми (шахи, шашки), встановити стелажі з цікавою літературою для читання. Для більш бадьорих із постояльців можна обладнати невеликий тренажерний зал, де під доглядом спеціаліста вони могли б виконувати нескладні вправи.

До того ж, розробка розважальної програми займає не останнє місце в черговості задач, що стоять перед Вами і в багатьох випадках від неї, також буде залежати і подальший набір штату співробітників.

Для підтримання функціонування пансіонату потрібно буде найняти наступний обслуговуючий персонал:

1) Економка

2) Кухар

3) Охоронець

4) Садівник

5) Прибиральниця

6) Адміністратор

До вибору персоналу, який безпосередньо буде піклуватися про літніх людей, треба підійти дуже відповідально. Оскільки вони працюють з людьми, то крім того, щоб бути професіоналами у своїй галузі, вони зобов’язані бути комунікабельними, ввічливими і стресостійкими. Вибираючи персонал для нагляду за людьми похилого віку, важливо, щоб у співробітників була медична освіта. Крім того, у штатних лікарів і санітарів крім освіти повинен бути і відповідний досвід роботи.


Будинок престарілих – це бізнес для людей і про людей. Доглядаючи за літніми людьми, Ви забезпечуєте їм гідні умови для життя, займаєтеся організацією їх дозвілля і регулярно стежите за здоров’ям. Найменша шкода репутації може привести до необоротних наслідків, а підтримувати рівень догляду за клієнтами на стабільно високому рівні дуже копітка робота, з огляду на той факт, що клієнт перебуває з Вами цілодобово, але якщо Ви готові вкладати в цю справу не тільки гроші, але ще і душу, Вас неодмінно чекає успіх!


Олена Мякшина,

Бухгалтер ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda