Сурогатне материнство: охорона прав біологічних батьків на законодавчому рівні України - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Сурогатне материнство: охорона прав біологічних батьків на законодавчому рівні України

Норми чинного законодавства України, на сьогоднішній день, не дають нам визначення поняття «Сурогатне материнство» та не передбачають розкриття його сутності. Однак, визначення та сутність цього процесу повною мірою розкривається з медичної точки зору.

За своєю суттю сурогатне материнство це такий медичний процес в ході якого відбувається перенесення ембріона, отриманого заплідненням яйцеклітини біологічної матері – дружини, спермою біологічного батька – чоловіка, та виношування дитини, яка є біологічно «чужою» для жінки. В перекладі на медичну термінологію така процедура називається екстракорпоральне запліднення[1] та може здійснюватися лише у спеціалізованих медичних закладах фахівцями найвищої кваліфікації.
Правове регулювання відносин сурогатного материнства, яке, варто зазначити, є цілком законним на території України, здійснюється положеннями Сімейного кодексу України, Наказу Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 р. № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 р. за № 719/4940 «Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні» та Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 787 від 09 вересня 2013 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 жовтня 2013 р. за № 1697/24229, «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні».
При визначенні законних батька та матері дитини, народженої сурогатною матір’ю в результаті застосування екстракорпорального запліднення, слід керуватися положеннями Сімейного кодексу України. Відповідно до положень ч. 2 ст. 123 Сімейного кодексу України «у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя». При цьому, згідно ч. 2 ст. 139 Сімейного кодексу України, «жінка, яка вважає себе матір’ю дитини, має право пред’явити позов до жінки, яка записана матір’ю дитини, про визнання свого материнства. Оспорювання материнства не допускається у випадках, передбачених частинами другою та третьою статті 123 цього Кодексу». А саме, оспорювання материнства не допускається у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям у результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.
Таким чином, ці положення Сімейного кодексу України спрямовані на повне забезпечення прав дитини та прав подружжя яке було змушено вдатися до екстракорпоральне запліднення з виношуванням плоду сурогатною матір’ю та яке є біологічним батьками народженої в такий спосіб дитини. А отже, дитина, яка зачата в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, гарантовано має такі самі права як і інші діти, а саме: право на родину, наявність матері та батька (біологічних батьків). З цього випливає, що біологічні батьки дитини, яка була зачата за допомогою допоміжних репродуктивних технологій та виношена сурогатною матір’ю, беззаперечно є законними батьками такої дитини.
Однак, не вбачаючи на таке законодавче обґрунтування, особлива увага подружжя, яке має намір вдатися до екстракорпорального запліднення з подальшим виношуванням плоду сурогатною матір’ю, повинно приділити особливу увагу договірним відносинам у сфері сурогатного материнства та оформленні документів при народженні дитини, який є головним документом що визначає відносини біологічних батьків із сурогатною матір’ю, у якому враховуються всі їх права, обов’язки та індивідуальні вимоги, побажання та можливості подружжя та сурогатної матері.
Так, у договорі можна по максимуму визначити усі питання пов’язані із застосуванням такої репродуктивної технології, звісно, дотримуючись при цьому норм чинного законодавства України. При визначенні сторін в такому договорі, на мій погляд, вірно буде вказати з однієї сторони – 1) подружжя яке бажає народити дитину у спосіб екстракорпорального запліднення з подальшим виношуванням плоду сурогатною матір’ю; 2) сурогатна мати яка буде виношувати дитину біологічні матеріали якої перенесено до її організму шляхом екстракорпорального запліднення; 3) спеціалізований лікувальний заклад який буде здійснювати запліднення сурогатної матері за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. В такому договорі слід також передбачити чітке вирішення питань правого статусу сторін за договором та їх відповідальність; форми та розміри матеріальної компенсації сурогатній матері за її послуги з виношування дитини; особливості утримання сурогатної матері в період планування дитини, виношування плоду і післяпологовому періоді; особливо чітко та виважено поставитися до визначення взаємин сторін після народження дитини сурогатною матір’ю і її передачі біологічним батькам.
Щодо правил оформлення інших документів при народженні дитини сурогатною матір’ю в результаті застосування екстракорпорального запліднення, то слід керуватися положеннями Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні (далі – Правила). Так, згідно з п. 2.2. Правил, у разі народження дитини жінкою, якій було імплантовано зародок, зачатий за допомогою біологічних матеріалів подружжя, реєстрація народження провадиться за заявою подружжя, яке дало згоду на імплантацію. У цьому разі, одночасно з документом, що підтверджує факт народження дитини цією жінкою, подається засвідчена нотаріусом її письмова згода на запис подружжя батьками дитини. При цьому, в графі «Для відміток» робиться відповідний запис: матір’ю дитини згідно з медичним свідоцтвом про народження форми – для прикладу – № 103/о-95 є громадянка (прізвище, ім’я, по батькові біологічної матері).
Коментар підготувала юрист ЮФ “Центр правового консалтингу” Ольга Хорошайло.
Якщо у Вас виникли складнощі у захисті своїх прав, як біологічних батьків або Ви бажаєте отримати консультацію з будь-яких питань сімейного права звертайтеся в ЮФ “Центр правового консалтингу”. Телефон +38 044 219 18 17

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda