Як правильно відкрити приватний дитячий садок на території України
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
дитсадок норми відкриття

Не так давно законодавець дав зелене світло на відкриття приватних дитячих садків – дитсадків домашнього типу. Дана новела не тільки допомогла вирішити проблему з браком місць в дошкільних навчальних закладах, а й відкрила новий виток бізнесу для українців.

Майбутньому підприємцю, який планує відкрити дитсадок домашнього типу, необхідно знати наступні основні норми.


Починати, звичайно ж, варто з приміщення. Завдяки внесеним до законодавства змінам, воно може бути житловим, тобто дитячий садок можна організувати в звичайній квартирі – придбавши її або ж орендувавши.

Системи зволоження й очищення повітря, а так само кондиціонери – перестають бути забороненими технологіями для дитсадка. Прохолодне і чисте повітря, як і нормальний рівень вологості в приміщенні, необхідне не тільки дітям, які страждають на алергічні захворювання, та яких, зважаючи на погіршення навколишнього середовища, з кожним роком стає все більше. Слід пам’ятати, що задуха – це одна з причин хворобливості і млявості дитини.

Установка кондиціонера або зволожувача повітря для підтримки нормальних кліматичних умов у дитсадковій групі більше не є ризикованою і не тягне для керівника садка відповідальності.

При наявності згоди батьків (звичайно написаної від руки у вільній формі і з деякими визначальними формулюваннями) дозволяється встановлювати в приміщеннях дошкільних установ системи зволоження і очищення повітря, а також і кондиціонери. При цьому слід враховувати, що стежити за справністю таких систем кондиціонування необхідно вкрай уважно, усі фільтри і інші деталі і механізми повинні своєчасно змінюватися і/або замінюватися.

Для економії місця в спальнях можна встановлювати двоярусні ліжка. Але, в цілому, окремі кімнати для спалень мати не обов’язково. Дозволено на час сну, безпосередньо в ігровій кімнаті, ставити розкладні ліжка або ж просто розміщувати тверді матраци прямо на підлозі, як це практикується в дитячих садках по всьому світу.


Мати власну пральню і харчоблок дитячим садкам тепер теж необов’язково. Керівники дошкільних установ мають право укладати договори зі спеціалізованими фірмами, що займаються чисткою білизни. Однак серед клієнтів таких спеціалізованих фірм не повинно бути організацій пов’язаних з тими чи іншими небезпечними речовинами або інфекціями, наприклад – інфекційних лікарень або хімічних лабораторій.

Так само виглядає ситуація і з харчуванням. Їжу для дитячих садків можна замовляти у так званих кейтерингових компаній (звичайно ж, за умови дотримання такими компаніями вимог Закону “Про основні засади та вимоги до безпеки і якості продуктів харчування”) – простіше кажучи, у спеціалізованих постачальників послуг харчування. Меню складається на розсуд керівництва самого дошкільного закладу, з урахуванням побажань і вимог батьків, а “районо” в питаннях меню для дитсадків тепер не указ.

Це особливо важливо, коли у дитини є харчові особливості на кшталт алергічних реакцій на ті, чи інші продукти харчування, релігійних правил, в яких виховується дитина, наявності специфічних захворювань, в тому числі і психічних, а також простої несприйнятливості організмом дитини тих чи інших продуктів . Таким дітям можна підібрати індивідуальне, особливе меню. Компаній, що спеціалізуються на поставках їжі в дитсадки багато, і вони готові підлаштовуватися під кожну дитину окремо.


Немає необхідності вимагати від батьків медичні довідки з причин відсутності дітей в садку більше трьох днів. Причини відсутності не важливі, як і самопочуття дитини після такої відсутності. Якщо дитина лікувався від застуди вдома, під відповідальністю батьків, їздила відпочивати або просто гостювала у бабусі, в дитсадок вона може повернутися без пред’явлення довідки. Крім того, більше немає необхідності щодня, по приходу в садок, оглядати зів і вимірювати температуру кожній дитині. Такі маніпуляції проводяться тільки при наявності явних ознак нездужання, що, можна сказати, майже скасовує роботу медпункту в дитсадку. При цьому, закладу дошкільного розвитку не заборонено мати як медпункт, так і стоматологічний кабінет, при бажанні. Однак слід пам’ятати – якщо дитина перенесла важке інфекційне захворювання, батьки зобов’язані будуть все ж надати медичну довідку з місця, де вона перебувала на лікуванні або під наглядом.


Дошкільні заклади, незалежно від форми власності, йдуть в ногу з технічним прогресом. Сьогоднішні освітні стандарти дитячих садків містять норми роботи дітей за комп’ютером, роботи з інтерактивними дошками і тому подібним. Освіта вдосконалюється разом із суспільством, повноцінними членами якого має стати і нове покоління дітей.

Так, щоб дитячий садок приносив прибуток, він повинен відповідати нинішньому часу, сучасним нормам і стандартам. Вартість відкриття модернізованого дошкільного закладу, звичайно ж, залежить від можливостей, зокрема грошових.


Тому, перш за все, якщо Ви плануєте відкрити приватний дитячий садок, слід оцінити фінансові можливості, а після, звернутися до компетентних юристів і бухгалтерів для складання бізнес-плану та його подальшої реалізації (докладніше з особливостями складання бізнес-плану для приватного дитячого садка можна ознайомитися на сайті нашої юридичної фірми за посиланням: https://cpk.ua/publications/full/kak-sostavit-biznes-plan-dlya-chastnogo-detskogo-sada-v-ukraine-gotovyiy-primer/).


Юридична фірма “Центр правового консалтингу” грамотно підходить до кожного клієнта. Наші кваліфіковані фахівці допоможуть не тільки скласти бізнес-план, а й втілити його в життя!


Ольга Хорошайло, юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”


ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda