Вся правда про сурогатне материнство. Ризики. Обман
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Сьогодні тема сурогатного материнства в Україні є досить актуальною і привабливою як для сімейних пар України, так і для пар країн Європи і Сходу.

У більшості країн Заходу і Сходу тема сурогатного материнства є табу і прямо заборонена законом, в той час як Україна навпаки приймає охочих скористатися допоміжною репродуктивною технологією з широко відкритими обіймами.

Законодавством України, зокрема, ст. 48 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров’я», Наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» № 787, передбачена можливість надавати і користуватися послугами допоміжної репродуктивної технології. Так само, виходячи з встановленої практики, послуги надаються як на комерційній, так і безоплатній основі.

З іншого боку, приймаючи в порівняння деякі країни в яких інститут сурогатного материнства дозволений на державному рівні, або ж прямо не заборонено, Україна все ж надає більше прав і гарантій для сімейних пар і дозволяє бути впевненим у досягненні результату.

Через простоту законодавства, що регулює сурогатне материнство в Україні, крім привабливих умов, на жаль, існує велика кількість негативних моментів, з якими можуть зіткнутися майбутні батьки.

Як зазначалося раніше, інститут сурогатного материнства охоплює лише загальні рамки і не регулює процес взаємовідносин не тільки між сурогатною мамою і біологічними батьками, а так само і з медичним закладом. У зв’язку з цим виникають сприятливі умови для вимагання, шахрайства та афер.

На просторах Інтернету вдосталь розміщено оголошень про надання послуг сурогатної мами і послуг медичних установ з допоміжної репродуктивної технології. Однак, мало інформації про негативні сторони, які можуть виникнути для сімейних пар під час користування послугами сурогатної матері.

У цій статті наведемо кілька неприємних ситуацій, які можуть спіткати майбутніх батьків під час користування послугами допоміжної репродуктивної технології.

По-перше, не перевірений медичний заклад може нести загрозу. Несумлінне виконання обов’язків, викачування додаткових коштів, нібито для проведення повторного процесу запліднення, змова з недобросовісними сурогатними мамами, симуляція вагітності. В результаті все це призводить до втрати коштів сімейної пари, і відсутності кінцевого результату.

По-друге, часті випадки шантажу і вимагання. Цей вид шахрайства включає в себе вимагання з сімейної пари додаткових коштів на утримання сурогатної мами або збільшення гонорару за її послуги, наприклад, у зв’язку зі зміною курсу долара. Були випадки, коли шантажували заподіянням шкоди плоду, або відмовою в передачі дитини біологічним батькам.

Однією з причин таких явищ є відсутність грамотного супроводу процесу репродуктивної технології. Бажаючи заощадити, сімейні пари нехтують професійною допомогою кваліфікованих фахівців. До такої допомоги можна віднести і юридичний супровід, оскільки на шляху сторони стикаються з нюансами, які без правильного оформлення можуть стати проблемами, і привести до негативних наслідків.

Виникали випадки, коли сімейні пари за домовленістю з сурогатною матір’ю, укладали договір кредитування, за яким передавали кошти за послуги сурогатного материнства. В результаті, остання відмовлялася від свого боргу або порушувала усну домовленість (усне, оскільки укладений договір не закріплював права і обов’язки сторін), і сімейна пара втрачала кошти. Такий договір був невірно оформлений і не розкривав суті відносин сторін.

Цей перелік не є вичерпним, і, на відміну від законодавства, постійно вдосконалюється.

Потрібно бути обережними, оскільки найбільш вразливими є люди, які найбільше хочуть сімейного щастя, але не завжди мають можливість скористатися послугами кваліфікованого медичного персоналу в силу високих цін. Переважно такі сімейні пари і стають жертвами обману і шахрайських дій.

Всі послуги мають свою ціну, і якщо Вам пропонують щось з привабливою знижкою, або вартістю набагато нижче ринкової, будьте обачними, оскільки в більшості випадків це призведе до втрати Ваших коштів. Потрібно пам’ятати, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

Всі перераховані приклади більшою мірою є результатом необізнаності в законодавстві і відсутності юридичної підтримки. Перш ніж скористатися послугами допоміжної репродуктивної технології та сурогатного материнства, обов’язково потрібно захистити себе. Основним видом захисту інтересів сторін є договір про надання послуг сурогатного материнства, в якому в деталях повинні бути описані права та обов’язки сторін, відповідальність і форс-мажорні обставини.

Щоб не бути обдуреним, користуйтеся послугами тільки перевірених установ, а також не буде зайвим отримати консультацію у юриста, чи навіть скористатися юридичним супроводом на всіх стадіях отримання послуги суррогатного материнства.

Володимир Горьовий,

Юрист ЮФ «Центр правового консалтингу»

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda