
На сьогоднішній день одним з найбільш популярних способів позбутися нефункціонуючого або небажаного підприємства є передача корпоративних прав і зміна його засновників. Цей метод часто називають експрес-ліквідацією, оскільки на даний момент це найшвидший і одночасно легальний спосіб позбутися підприємства. Не менш привабливим для власників також є і те, що їх участь в цій процедурі мінімальна і витрати, в порівнянні з повною ліквідацією юридичної особи, досить невеликі.
Інтернет кишить “привабливими” пропозиціями юридичних фірм про швидку ліквідацію будь-яких юридичних осіб шляхом зміни засновників. Ціни на таку процедуру варіюються від 5 000 гривень до 20 000 гривень і залежать від наявності заборгованостей і кількості наданих фірмою послуг, таких як консультація, складання документів від імені підприємства, організація зустрічі у нотаріуса, пошук покупців, зміна директора, найменування, юридичної адреси, подача документів реєстратору і т.д.
Ліквідація підприємства шляхом зміни засновників здійснюється шляхом передачі корпоративних прав громадянам України та нерезидентам (іноземним фізичним і юридичним особам). Результатом є виключення запису про власників та/або директора з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр). Розглядаючи таку процедуру, клієнти воліють бачити тільки переваги, такі як: відносно невелика вартість, короткі терміни проведення, відсутність необхідності проведення перевірок податковими органами і складнощів в оформленні необхідних документів, однак це не виключає наявності проблемних аспектів.
Багато юридичних фірм обіцяють власникам гарантоване позбавлення від всіх проблем, пов’язаних з підприємством. Зокрема, весь процес, на думку вищезгаданих суб’єктів, не вимагає титанічних зусиль і обмежується кількома стадіями:
- передача клієнтом необхідної кількості документів;
- зустріч у нотаріуса для написання заяви про вихід учасників зі складу засновників і передачу корпоративних прав;
- проведення державної реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі;
- підписання Акту прийому-передачі документів і т.д.
Хоча процедура ліквідації шляхом зміни засновників і здається безпроблемною (оскільки таку думку вселяють численні статті та пропозиції на сайтах юридичних фірм), в результаті клієнти стикаються з чималою кількістю неприємностей. Почнемо з того, що з юридичної і фактичної точки зору, таке “закриття” підприємства, по суті, не є ліквідацією, адже згідно статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є припиненою, зокрема, є ліквідованою з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Чи будуть нові власники приймати рішення про ліквідацію і чи буде підприємство припиняти діяльність – невідомо.
Важливим аспектом ліквідації шляхом зміни засновників є те, що колишні власники несуть відповідальність за здійснення діяльності підприємством за час, коли вони були власниками або директорами такого підприємства. І така відповідальність, по суті, знімається тільки з повною ліквідацією підприємства і ніяк не шляхом зміни засновників.
Не менш важливим фактом є те, що часто діяльність таких підприємств, після зміни засновників, ведеться з порушенням законодавства, зокрема, статей 205 (фіктивне підприємництво), 212 (ухилення від сплати податків, зборів та обов’язкових платежів), 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. У ситуаціях, коли правоохоронні органи не знаходять нових власників і директорів підприємств, для них під особливий приціл потрапляють колишні власники і директори. У підсумку, колишні власники змушені витрачати свій час на відвідування слідчих, судів та інших державних органів, а в деяких випадках навіть отримують статус підозрюваних і засуджених. Судова практика перенасичена винесеними вироками по визнанню винними директорів і засновників підприємств в скоєнні таких злочинів, як службове підроблення, невиконання рішень суду, ухилення від сплати податків і т.д. Найчастіше, до таких осіб застосовувалися штрафи і позбавлення права займати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов’язками строком не менше одного року.
Приймаючи рішення про ліквідацію підприємства шляхом зміни засновників, не слід вірити в ілюзію того, що таке переоформлення за незначну винагороду на підставних осіб з України або трохи дорожче на іноземців, позбавить від юридичних наслідків, помилок або неправильних рішень, прийнятих в минулому при веденні бізнесу. Такий спосіб не вирішить проблеми з несплатою податків або можливої кримінальною відповідальністю, а лише відстрочить і посилить їх.
Ганна КЛИМЕНКО, ЮФ «Центр правового консалтингу»
Юридичний консалтинг з питань ліквідації та банкрутства
- Представництво нерезидента в Україні: з досвіду юридичного супроводу
- Порядок та процедура ліквідації підприємства
- Ліквідація підприємства за рішенням власників
- Ліквідація підприємства через процедуру банкрутства
- Порядок та наслідки ліквідації організації
- Скількі коштує ліквідація ТОВ у 2019 році. Ціна в Україні
- Терміни та порядок ліквідації ТОВ. Рішення і протокол
- Як ліквідувати ТОВ з одним засновником та боргами самостійно? Покрокова інструкція!
- Як закрити непрацюючу ТОВ з боргами або ж нульовим балансом в 2019 році самостійно? Покрокова інструкція!
- Форма та процедура ліквідації юридичної особи в Україні. Алгоритм та покрокова інструкція
- Ліквідація акціонерного товариства
- Звільнитися директору юридичної особи (ТОВ/ПП/ТДВ) самостійно за відсутності засновників можливо!
- Деякі аспекти експрес-ліквідації юридичних осіб
- Вывода нет. Процедуры вывода с рынка и ликвидации неплатежеспособных банков: закон изменили — проблем прибавилось
- Підтримка підприємців та фізичних осіб з України у всіх видах діяльності в Польщі
- Реєстрація в Україні першої дочірньої компанії відомого австрійського холдингу
- Насильство в сім’ї припинено! Суд покарав домашнього тирана
- Реформування патентного законодавства України
- Участь адвоката в процедурі припинення порушень авторського права і суміжних прав в мережі Інтернет