Ліквідація ТОВ шляхом продажу корпоративних прав
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
Аспекти експрес-ліквідації юридичної особи

На сьогоднішній день одним з найбільш популярних способів позбутися нефункціонуючого або небажаного підприємства є передача корпоративних прав і зміна його засновників. Цей метод часто називають експрес-ліквідацією, оскільки на даний момент це найшвидший і одночасно легальний спосіб позбутися підприємства. Не менш привабливим для власників також є і те, що їх участь в цій процедурі мінімальна і витрати, в порівнянні з повною ліквідацією юридичної особи, досить невеликі.

Інтернет кишить “привабливими” пропозиціями юридичних фірм про швидку ліквідацію будь-яких юридичних осіб шляхом зміни засновників. Ціни на таку процедуру варіюються від 5 000 гривень до 20 000 гривень і залежать від наявності заборгованостей і кількості наданих фірмою послуг, таких як консультація, складання документів від імені підприємства, організація зустрічі у нотаріуса, пошук покупців, зміна директора, найменування, юридичної адреси, подача документів реєстратору і т.д.

Ліквідація підприємства шляхом зміни засновників здійснюється шляхом передачі корпоративних прав громадянам України та нерезидентам (іноземним фізичним і юридичним особам). Результатом є виключення запису про власників та/або директора з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр). Розглядаючи таку процедуру, клієнти воліють бачити тільки переваги, такі як: відносно невелика вартість, короткі терміни проведення, відсутність необхідності проведення перевірок податковими органами і складнощів в оформленні необхідних документів, однак це не виключає наявності проблемних аспектів.

Багато юридичних фірм обіцяють власникам гарантоване позбавлення від всіх проблем, пов’язаних з підприємством. Зокрема, весь процес, на думку вищезгаданих суб’єктів, не вимагає титанічних зусиль і обмежується кількома стадіями:

  • передача клієнтом необхідної кількості документів;
  • зустріч у нотаріуса для написання заяви про вихід учасників зі складу засновників і передачу корпоративних прав;
  • проведення державної реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі;
  • підписання Акту прийому-передачі документів і т.д.

Хоча процедура ліквідації шляхом зміни засновників і здається безпроблемною (оскільки таку думку вселяють численні статті та пропозиції на сайтах юридичних фірм), в результаті клієнти стикаються з чималою кількістю неприємностей. Почнемо з того, що з юридичної і фактичної точки зору, таке “закриття” підприємства, по суті, не є ліквідацією, адже згідно статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є припиненою, зокрема, є ліквідованою з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Чи будуть нові власники приймати рішення про ліквідацію і чи буде підприємство припиняти діяльність – невідомо.

Важливим аспектом ліквідації шляхом зміни засновників є те, що колишні власники несуть відповідальність за здійснення діяльності підприємством за час, коли вони були власниками або директорами такого підприємства. І така відповідальність, по суті, знімається тільки з повною ліквідацією підприємства і ніяк не шляхом зміни засновників.

Не менш важливим фактом є те, що часто діяльність таких підприємств, після зміни засновників, ведеться з порушенням законодавства, зокрема, статей 205 (фіктивне підприємництво), 212 (ухилення від сплати податків, зборів та обов’язкових платежів), 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. У ситуаціях, коли правоохоронні органи не знаходять нових власників і директорів підприємств, для них під особливий приціл потрапляють колишні власники і директори. У підсумку, колишні власники змушені витрачати свій час на відвідування слідчих, судів та інших державних органів, а в деяких випадках навіть отримують статус підозрюваних і засуджених. Судова практика перенасичена винесеними вироками по визнанню винними директорів і засновників підприємств в скоєнні таких злочинів, як службове підроблення, невиконання рішень суду, ухилення від сплати податків і т.д. Найчастіше, до таких осіб застосовувалися штрафи і позбавлення права займати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов’язками строком не менше одного року.

Приймаючи рішення про ліквідацію підприємства шляхом зміни засновників, не слід вірити в ілюзію того, що таке переоформлення за незначну винагороду на підставних осіб з України або трохи дорожче на іноземців, позбавить від юридичних наслідків, помилок або неправильних рішень, прийнятих в минулому при веденні бізнесу. Такий спосіб не вирішить проблеми з несплатою податків або можливої кримінальною відповідальністю, а лише відстрочить і посилить їх.


Ганна КЛИМЕНКО, ЮФ «Центр правового консалтингу»


Юридичний консалтинг з питань ліквідації та банкрутстваООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda