Майнінг – законність в Україні
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Майнінг – законність в Україні.

Юридичні ризики майнінгу.

Майнінг є актуальною і, в певній мірі, резонансною темою в українському інформаційному просторі. Інтерес до майнінгу пов’язаний, в першу чергу, з потенційною прибутковістю такого підприємства, але також варто звернути увагу, що вже сьогодні є декілька кримінальних проваджень, пов’язаних з майнінгом і використанням майнінгового обладнання. На жаль, засоби масової інформації часто описують подібні кримінальні провадження таким чином, що може скластися враження, ніби майнінг в Україні заборонений.

З юридичної точки зору слід зазначити, що сам по собі майнінг – це законно в Україні. Але, в той же час, у інвесторів і підприємців можуть виникнути ряд, на перший погляд, формальних проблем, пов’язаних з оформленням підприємництва, веденням бухгалтерського обліку, а також багато інших нюансів ведення господарської діяльності. На момент написання даної статті жодним державним органом не було сформулювано чіткої позиції в сфері криптовалют і майнінгу, а також не було висловлено позицію щодо заборони майнінгу в Україні.

  1. Юридична природа майнінгу в Україні, законодавче регулювання.

На мою думку, майнінг підпадає під визначення підприємництва в розумінні Господарського кодексу України, а тому майнінгова діяльність без реєстрації підприємництва (у формі фізичної особи-підприємця або ж у формі юридичної особи) може призвести до безлічі проблем. Підприємець зобов’язаний сплачувати податки, але варто звернути увагу, що оподаткування можна оптимізувати і підібрати модель, при якій підприємець на законних підставах зможе зекономити на податках. Саме з нюансами ведення господарської діяльності пов’язана більшість проблем майнерів.

Ведення підприємницької діяльності в формі майнінгу супроводжується низкою ризиків, мінімізувати які можливо належним оформленням документації. У зв’язку з тим, що «майнінг», «криптовалюта», «блокчейн» – це терміни, які багато державних органів можуть не розуміти, або ж трактувати не вірно, варто максимально детально прописувати пояснення такої діяльності в установчій документації, а також в договорах, пов’язаних з веденням господарської діяльності. Майнінгову діяльність теоретично можливо адаптувати під чинне законодавство України, але слід бути готовим до регулярної взаємодії з державними органами.

На законодавчому рівні все ще відсутнє чітке визначення майнінгу, тому необхідно пристосовуватися до сучасних реалій і бути готовим оперативно внести зміни в свою документацію, пов’язану з веденням господарської діяльності.

До того моменту поки не буде прийнятий нормативно-правовий акт, який би врегулював майнінг, у підприємців є можливість тим чи іншим чином використовувати такий правовий вакуум на свою користь, але, в той же час, і державні контролюючі органи отримують можливість тлумачити положення законодавства на свою користь. На практиці передбачається, що підприємці зможуть, врешті-решт, відстояти свою позицію в судах, але при цьому буде витрачено багато часу і коштів, і, що найголовніше, діяльність може бути на час судових розглядів зупинена. У зв’язку з такою ситуацією, «закон про криптовалюти», або ж інший нормативно-правовий акт, на мій погляд, слід прийняти найближчим часом з метою уникнення конфліктів між підприємцями та контролюючими органами.

 

  1. Ризики кримінальних проваджень для майнінг-підприємців в Україні.

Більшість кримінальних проваджень, які на даний момент здійснюються на території України, пов’язані зі злочинами в сфері господарської діяльності. Серед таких справ найбільш цікавими і, можна сказати, трохи суперечливими є якраз провадження, відкриті за фактом відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, а також за фактом фінансування тероризму. Варто ще раз звернути увагу, що покарання за майнінг, як за вид господарської діяльності, контролюючі та судові органи накласти не можуть.

Правоохоронні органи зобов’язані реагувати на факт скоєння злочинів, не зважаючи на те, що на законодавчому рівні питання криптовалют, майнінгу і блокчейну в Україні не врегульовані. Відсутність правового регулювання та судової практики в цій сфері може призвести до того, що на шляху до встановлення реальних зловмисників, можуть постраждати неповинні люди, які, наприклад, могли знімати одне приміщення з злочинцями, проводити з ними господарські операції тощо. Щоб уникнути таких ситуацій, слід належним чином оформлювати договори оренди приміщень, договори на підключення до електромереж, договори на покупку майнінгового обладнання. Крім того, особливу увагу слід приділити операціям з криптовалютами, зокрема в частині ідентифікації контрагента, а також уточненням того, що кошти, які використовують сторони, були отримані на законних підставах. Оформлення зазначених документів не зможе гарантувати абсолютну безпеку ведення підприємницької діяльності, але зможе істотно полегшити процес спілкування з державними органами, а також зменшити потенційні збитки від кримінальних проваджень.

Операції з криптовалютами в Україні, а також майнінг, хоча формально є законними, але слід дуже уважно і ретельно опрацювати документацію підприємства, а також бути готовим в короткі терміни адаптуватися під зміни в національному законодавстві. Цілком можливо, що майнінг в Україні в 2018 році знайде правове регулювання та інвестори зможуть сміливо вкладатись в цей вид діяльності, але до того моменту слід ретельно зважити ризики, а також вибудовувати юридичний механізм майнінгу.

Дмитро Варік, юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda