Фейк про неможливість успадкувати і подарувати квартиру
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
фейк новина

Протягом останніх чотирьох років в Інтернеті, регулярно активно поширюється інформація про те, що з 1 числа листопада 2014-2015-2016-2017-2018 року українські громадяни позбудуться можливості успадкувати або подарувати майно. У своїх матеріалах різні “Інтернет-ресурси” посилаються на постанову КабМіну №231. У даній постанові чорним по білому написано, що оцінювачі (суб’єкти, які здійснюють діяльність з оцінки) позбавляються права визначати оціночну вартість рухомого/нерухомого майна. Однак всі ми знаємо, що ця процедура необхідна як для оформлення спадщини, так і для здійснення дарування. Матеріал дуже обурює громадськість, народ активно його поширює і позначає обуреними смайликами, при цьому, особливо не вдаючись в деталі.

У зв’язку з цим поспішаємо всіх заспокоїти – це всього лише фейк. Чому він активно поширюється саме восени? Невідомо. Можливо це з розряду якихось “сезонних загострень”. Але, повторюємо, панікувати не варто. І ось чому.

Так, законодавець не вніс жодних змін до Порядку по здійсненню нотдій. Там так і залишилося чітко прописано, що при проведенні фізособами операцій з продажу/обміну будь-яких об’єктів нерухомості у значеннях, наведених в Податковому кодексі, а також в інших випадках, визначених національними законами і актами, нотаріус посвідчує відповідний договір ТІЛЬКИ! при наявності оціночної вартості такого нерухомого майна.

При уважному аналізі Постанови КМУ №231, на яку посилаються “фейк-розповсюджувачі”, слід звернути увагу, що, дійсно, в згаданому вище Порядку здійснення нотдій передбачено, що він визначає механізм проведення оцінки нерухомого/рухомого майна для цілей оподаткування, а також нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, що стягуються відповідно до законодавства, з метою обчислення доходу платника податку-фізособи від продажу (обміну) та іншого доходу такого платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого/рухомого майна (крім випадків його успадкування та дарування), а також обчислення суми державного мита, податків та інших обов’язкових платежів, що стягуються відповідно до нашого законодавства.

При такому розкладі, громадянин, який звертається до нотконтори з питання прийняття спадщини або дарування нерухомого майна, просто не має можливості провести оцінку майна, при цьому нотаріус, в свою чергу, банально не може засвідчити такий договір або відкрити спадкову справу.

Вищезгадана Постанова №231 піддалося нищівній критиці. І 29.07.2015 року Вищий адмінсуд прийняв рішення у справі №К/800/62987/13, яким визнав Постанову №231 незаконною і скасував. Що підтверджує “пам’ятка” на сайті Верховної Ради: “Документ 231-2013-п, втратив чинність, з огляду на прийняття судового рішення від 29.07.2015, підстава – v6298760-15”.

Отже, на сьогодні, Постанова КМУ від 04.03.2013 року №231, не має юридичної сили, іншими словами – є недійсною, і питання про неможливість спадкування або оформити дарування, просто неактуальне.


Ольга Хорошайло,

юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda