Папа - теж герой. Столичні татусі йдуть у декрет, виховують дітей самі, доводячи власним прикладом, що сучасному чоловікові по плечу будь-яка роль. - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Папа – теж герой. Столичні татусі йдуть у декрет, виховують дітей самі, доводячи власним прикладом, що сучасному чоловікові по плечу будь-яка роль.

«Молодшій доньці було 3 місяці, коли дружині запропонували роботу. Улюблена справа, керівна посада і відмінна зарплата. Про таке можна тільки мріяти, – розповідає «Вікенд» військовослужбовець Андрій Кравченко, який відчув усі принади декретної відпустки. – Коли запропонували в перший раз, дружина годувала дитину грудьми, тому відразу відмовилася. Але через місяць на тих же умовах її запросили знову ».

Андрій порадив дружині виходити на роботу, вирішивши, що сам піде в декрет. Роботодавці погодилися чекати нову співробітницю, поки її дочка не перейде на підгодовування супчиками та кашками. «Дружина почала освоювати майбутні обов’язки віддалено. А я готував ґрунт для свого декретної відпустки », – згадує цей період Андрій.

Військовий в декреті

– Формально чоловік в Україні може скористатися правом на догляд за дитиною. На практиці я зіткнувся з тотальним нерозумінням. Так, в моїй структурі це був безпрецедентний випадок. З одного боку, начальник не міг мені заборонити піти в декрет, а з іншого – не міг відпустити. Ну не прийнято таке у військових! Розмова наша була довгою. Аргументів і контраргументів висловлювалося чимало. Були підняті закони, нормативні акти та службові документи. Жоден з них не забороняв мені піти в декрет.

Отримавши усні дозволи, Андрій почав оформляти відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дружина вийшла на роботу, коли їх дочки було 9 місяців. Вранці, ввечері і вночі вона ще годувала дитину грудьми, а вдень все турботи лежали на батька.

У тата-декретчіка особливих складнощів не було: «У перші дні траплялися казуси. Коли я на кухні готував доньці сніданок, вона швидко повзла в свою кімнату і примудрялася в лічені секунди відкрити баночку з дитячим кремом і «зафарбувати» їм пару квадратних метрів паркету. Поки пильність НЕ натренував – було страшно, щоб щось не учудила ».

Втягнувся дуже швидко. Під час вуличних прогулянок малятко звикла спілкуватися з однолітками. Поки дітвора гуліла про своє, Андрію доводилося брати участь в стандартних «мамочкіной» розмовах. «Мене тільки одного разу запитали, чи не важко, і отримавши негативну відповідь, тут же прийняли« за свого ». Правда, спілкування було трохи гнітить. Коли дочка засинала в колясці, я намагався виїхати подалі в парк і усамітнитися за читанням книги », – поскаржився він.

Знайомі зустріли декрет Кравченко з цікавістю і навіть заздрістю: «Друг нашої сім’ї так і сказав:« Із задоволенням і сам би пішов в декрет! Обожнюю возитися з малюками ». У відпустці по догляду за дитиною 42-річного військовослужбовця довелося провести півтора року, поки дочку не оформили в ясла.

До роботи він повертався без особливих труднощів: «У нашій структурі мало що змінюється за такий час. Хіба що став популярним консультантом для колег. І не тільки з питань догляду за дитиною, а й із законодавчих питань догляду в декрет. Чув, що ще кілька чоловіків збираються наслідувати мій приклад ».

Можливо, для когось декрет – серйозна школа життя, але для нашого героя – звичайна ситуація. «Іноді гостро реагую на вигуки молодих матусь:« Ви знаєте, як складно сидіти в декреті? »Так, знаю. Зовсім не складно. Важливо правильно організувати час і більше уваги приділяти дитині. Все інше само стане на свої місця ».

«Вікенд» звернувся до Ганни Грушко, юристу ЮФ «Центр правового консалтингу», щоб дізнатися, як татам оформляти відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Така відпустка можуть оформити не тільки батьки малюка, але і його бабуся, дідусь або інші родичі. «Це положення прописано в ч. 3 ст. 18 закону «Про відпустки»: «За бажанням жінки або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки по догляду за дитиною. Якщо відпустку використовує батько, то робоче місце за ним зберігається, в разі порушення даного права потрібно неодмінно звертатися до органів прокуратури і суду », – пояснює Грушко.

Важливий акцент: надання відпустки по догляду за дитиною татові можливо, якщо мама вийшла на роботу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами або якщо за станом здоров’я вона не має фізичної можливості доглядати за дитиною.

Для оформлення документів в управління соцзахисту потрібно надати довідку з місця роботи і копію трудової книжки. Поки в Україні тільки 6% батьків використовують законодавчо надану можливість піти в декрет. У Європі цей показник набагато вищий.

Допомогти одинакам

Киянин Олександр Мазур, лідер Об’єднання батьків-одинаків України, після смерті молодої дружини виявив, що допомога таким, як він сам, а головне – дітям, які залишилися без маминого тепла, стала сенсом його життя. Ось уже 8 років він займається такою громадською діяльністю.

«В Україні 30% дітей живуть в неповних сім’ях. Яка сьогодні підтримка державою одиноких батьків, вірніше, дітей, яких вони виховують? Ніякий! Діти після смерті мами отримують пенсію по втраті годувальника тільки при наявності у загиблої достатнього страхового стажу. Якщо його не було, дитина не отримає пенсію.

Пенсія по втраті годувальника виплачується дітям до 18 років, студентам вузів – до 23 років. Перш вона становила 50% мінімальної пенсії на одну дитину і 100% – на двох і більше. В результаті багаторічної боротьби нам вдалося збільшити ці розміри до 100% на одну дитину, 120% – на двох і 150% – на трьох і більше.

У той же час, якщо тато-одинак відмовиться від своїх дітей, продовжуючи з ними жити, а опікуном стануть бабуся чи дідусь діточок, на кожну дитину держава виділить 2 прожиткових мінімуми 2500 грн. Система влаштована так, що вона підштовхує наших батьків-одинаків до таких непривабливим вчинків – щоб вижити », – висловився Олександр про наболіле.

Допомагаючи словом і ділом подружжю, які втратили другу половину, Мазур пройшов через трансформацію власних емоцій: спочатку шкодував овдовілих, потім зрозумів, що плодить споживачів. «Просили:« Дай, допоможи », я сумлінно допомагав. Зараз моє завдання – зробити з них бійців, готових боротися за добробут своїх дітей. З споживачами у мене розмова коротка: «Я тобі дам все потрібні адреси, але вирішувати проблеми ти повинен сам. Якщо там не почують, приходь, знайдемо вихід разом », – каже лідер Об’єднання батьків-одинаків.

З молодими татами-одинаками Олександру працювати легше, їх простіше запалити власним прикладом: «Поговорив, розповів свою історію:« Я ж зміг, і ти повинен заради своїх дітей ». Вони йдуть і щось роблять. А от чоловікам в зрілому віці перебудуватися досить складно. Є у мене тато, йому 55 років, у нього померла дружина, залишилося двоє дітей: старшому 5 років, молодшому 3 тижні. У нього все думки – знайти дітям маму, жінку й господиню будинку, просто людини, з яким можна поговорити ».

Найстрашніше для чоловіка, який залишився сам з дітьми, – це не прання, прасування і заробляння грошей. Найстрашніше – самотність. У найближчих планах Об’єднання батьків-одинаків створення агентства знайомств, в якому самотній тато міг би допомогти мамі-одиначці вкрутити лампочку, а та в обмін – підшити батьковим дітям штанці. І може бути, в перспективі вони створять повну сім’ю.

Є у Мазура ще один привід для радості – тепер багатодітні тата можуть бути героями. Зміни в законі «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» вступають в чинності 1 січня 2014 р випадку смерті мами або позбавлення її батьківських прав, якщо п’ятьох і більше дітей до 6-річного віку виховує батько, він отримує звання героя і пенсію.

Початок цим змінам поклала історія одного багатодітного тата, який звернувся до Об’єднання батьків-одинаків в пошуках соціальної справедливості. Його дружина померла, народивши п’ятьох дітей. Звання матері-героїні, належне їй за законом, вона отримати не встигла. Батько-одинак вирішив домогтися посмертного присвоєння звання для подружжя. «Це логічно і справедливо, що батько не був забутий, – каже Мазур. – Благополучна сім’я, яка народила і виховала 5 і більше дітей, не отримує звання сім’ї-героя, а героїня тільки мама. А що, тата у цій сім’ї не було? В даному випадку батько, який сам виховує 5 дітей, цілком заслуговує на звання тата-героя. Я радий, що даний факт тепер закріплений законодавчо ».

Довідка «Уикенда»
Центр правового консалтингу, вул. Саксаганського, 121, «Ботанік Тауерз», оф. 1, тел. 219-1817, сайт cpk.ua

Об’єднання батьків-одинаків України, вул. Попудренка, 28, оф. 5, тел. 227-2862, mytato.com.ua.

Адріана БУБНІВСЬКА

Дана стаття вийшла у випуску №49 (680) 5.XII.2013

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda