Строки для звернення платників податків за адміністративними позовами про оскарження рішень контролюючих органів про нарахування податкового зобов'язання та строки звернення контролюючих органів за позовами про стягнення податкового боргу - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Строки для звернення платників податків за адміністративними позовами про оскарження рішень контролюючих органів про нарахування податкового зобов’язання та строки звернення контролюючих органів за позовами про стягнення податкового боргу

Артур Нонко – к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”

У зв’язку з проведенням судової реформи та прийняттям Податкового кодексу України (далі ПК України) змінилися строки звернення платників податків за адміністративними позовами про оскарження податкових повідомлень-рішень та строки звернення контролюючих органів за позовами про стягнення податкового боргу.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, за загальним правилом початок перебігу строку звернення до суду пов’язане саме з моментом, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Початок перебігу строку звернення до адміністративного суду з позовом про протиправність податкових повідомлень-рішень слід пов’язувати з моментом надсилання (вручення) податкового повідомлення платнику податків.
Початок перебігу строку для звернення контролюючих органів за позовами про стягнення податкового боргу слід пов’язувати з моментом виникнення права на стягнення податкового боргу або моментом виникнення самого податкового боргу.
Зокрема, в залежності від того обставини, в який період у платника податків виникло право на оскарження податкових повідомлень-рішення або у податкового органу – право на стягнення податкового боргу або виник податковий борг, застосовуються строки для звернення до адміністративного суду з відповідними позовами, встановлені або законом України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181), або Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України), або ПК України.
Додатково з цих питань дивіться інформаційних листів Вищого адміністративного суду України від 27.09.2010 р № 1343/11 / 13-10, від 24.12.2010 р № 1 843/11 / 13-10 та від 10.02.2011 р № 203 / 11 / 13-11.

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda