Оцінка взаємовідносин між інвестором і сервісом біржі в криптовалютних операціях - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Оцінка взаємовідносин між інвестором і сервісом біржі в криптовалютних операціях.

Оскільки ажіотаж навколо криптовалют постійно зростає, все більше людей ловлять себе на думці «а чому б не спробувати?». Чимало осіб залишають подібні думки на рівні ідеї з тієї причини, що правового регулювання криптовалютні операції в Україні досі не мають, а звідси виникають додаткові ризики, пов’язані з захистом прав як учасника криптовалютних операцій на будь-якому етапі даних правовідносин.

Чимало економістів визначають, що правове регулювання криптовалют не може існувати як таке, оскільки це суперечить самій суті такої «валюти». В будь-якому випадку кожна особа хоче мати хоч якусь впевненість в тому, що її кошти будуть збережені, а активні операції принесуть економічний зиск. У зв’язку із цим зростає важливість судової практики та загальноправового підходу до оцінки правовідносин з використанням криптовалюти.

На різноманітних форумах (розсилках в соц-мережах) все частіше з’являються пропозиції щодо купівлі-продажу криптовалют. В даному випадку між сторонами виникають «класичні» правовідносини з купівлі-продажу: один продавець та один покупець, які за загальним правилом, визначеним у статті 655 Цивільного кодексу України, приймають на себе двосторонні зустрічні обов’язки щодо внесення грошових коштів на рахунок відчужувача криптовалют (для покупця) і перерахунку відповідної криптовалюти на електронний гаманець набувача (для продавця).

Інший шлях придбання віртуальної валюти – реєстрація на криптобіржі й купівля криптовалюти там.

Криптобіржа за своєю суттю є віртуальним оператором, юридичний (легальний) статус якої досить часто складно визначити. В розумінні потенційного учасника криптовалютних операцій криптобіржа є певною віртуально «площадкою у мережі Інтернет для участі в відносинах з криптовалютою». Тож, користувачу залишається орієнтуватися лише по репутаційним характеристикам криптобіржі та правилам її роботи, викладеним на відповідному веб-сайті.

Так, у випадку коли на криптобіржі багато учасників, то сама по собі популярність такого ресурсу серед користувачів створює ілюзію надійності власних активів, розміщених на такій біржі.

Внутрішні правила криптобіржі, з якими особа повинна ознайомитись і погодитись при реєстрації, мають на меті певною мірою врегулювати криптовалютні операції як в частині дій (прав та обов’язків) учасників тої чи іншої операції, так і щодо порядку переходу криптовалюти між особами загалом, що з юридичної точки зору мають риси публічних договірних відносин з певним «контролем» від адміністрації (власника) криптобіржі.

У взаємовідносинах між інвестором і криптобіржею можна виділити певні умовні етапи:

  • Вибір криптобіржі

Перш за все інвестор повинен обрати криптобіржу, з якою йому буде найвигідніше працювати. Звертати увагу варто не на внутрішній інтерфейс (красиву картинку сайту) чи якісь рейтинги (які за своєю суттю є досить суб’єктивними і, зазвичай, складаються журналістами, а не економістами (юристами) з аналізом реальної ситуації правовідносин всередині криптобіржі), а саме на внутрішні правила криптобіржі. Чимало залежить також від того, наскільки активним планує бути інвестор на ринку: популярна американська криптобіржа Poloniex встановлює змінну комісію по принципу «maker-taker», де від обсягу торгів комісія може коливатись в межах 0%-0,25% від операції. Інформацію щодо обсягу операцій для конкретного розміру комісії, частоти їх здійснення чи інших аспектів можна знайти лише в умовах, з якими більшість інтернет-користувачів просто погоджуються (відмітивши галочкою відповідну графу) – хиба не лише з юридичної, а й з точки зору економічної вигоди для інвестора.

  • Реєстрація на криптобіржі

Для того, аби криптобіржа приваблювала побільше нових користувачів, розробники (адміністратори) намагаються якомога більше спростити сам процес реєстрації користувача. Чимала кількість найбільш рейтингових криптобірж має лише англомовний інтерфейс (вже згадана Рoloniex), однак навіть в такому випадку сайт максимально простий і не потребує ні особливих вмінь в галузі програмування, ні глибоких знань англійської мови. При реєстрації на криптобіржі інвестору варто звернути увагу на чимало інших особливостей і переваг в майбутньому використанні. Наприклад, криптобіржа Bitfinex пропонує новим користувачам демо-версію, яка є своєрідним довідником для початківців щодо роботи на криптобіржі. Необхідно також звернути увагу на доступ до криптобіржі – для інвестора, який планує активно працювати з криптовалютою, суттєвим буде наявність мобільних додатків (можливість, яку пропонує Bitfinex для пристроїв на операційній системі IOS). Окрім стандартного «зареєструватись» більшість криптобірж на своїй основній сторінці публікують основні переваги/особливості/можливості для нового користувача, що в свою чергу дозволяє інвестору без особливих зусиль порівняти декілька варіантів і обрати найбільш вигідну криптобіржу. Варто також зазначити, що всі дані, які вимагає анкета реєстрації, необхідні для розпізнавання шахраїв в системі, кількість яких збільшується відповідно до попиту на криптовалюту. Будь-які дані, які вводить новий користувач в анкеті, мають на меті також ідентифікувати особу в системі. При цьому анонімність учасників зберігається (ніяких паспортних чи інших даних, необхідних для ідентифікації особи в реальному житті, система не запитує і тим паче не відкриває іншим користувачам).

  • Введення коштів

Спеціального правового документа щодо обігу криптовалют в Україні немає, однак теза про повну відсутність правового (законного) регулювання діяльності учасників криптовалютних операцій є хибною. Порядок введення коштів інвестором теж має поетапну будову і потребує юридичного дослідження. Для початку користувачу необхідний спеціальний гаманець, який міститиме власну (індивідуальну) адресу і фактично відіграватиме основну роль для криптовалютних операцій: більшість бірж рекомендують і надають можливість створювати електронні гаманці з доступом через сайт криптобіржі (AMarkets). В той же час потрібно зазначити, що особа має право з допомогою спеціального програмного забезпечення (яке, до речі, є досить об’ємним і вимогливим в аспекті ПК-носія) створити собі гаманець на власному комп’ютері і зберігати свою криптовалюту лише на власному (одному або кількох) носії. В незалежності від того, який (більш зручний для себе) гаманець вибере інвестор, наступним етапом є внесення коштів до відповідного гаманця. Тут український інвестор може зіткнутись з певними незручностями/проблемами:

А) інвестору краще знайти інформацію про місце реєстрації криптобіржі і її правовий статус у відповідній країні. Це має значення для визначення можливого додаткового оподаткування криптовалютних операцій (криптобіржа може вимагати сплати якоїсь додаткової комісії при певних діях учасника криптобіржі, зокрема і при внесенні грошової суми на електронний гаманець в середині криптобіржі з посиланням на податкову систему країни-резидента), а також добавляє впевненості схоронності коштів на крипторахунку в системі біржі. Закон України «Про міжнародне приватне право» визначає в частині 1 статті 25 про те, що у відносинах з іноземною юридичною особою має братись до уваги законодавство місцезнаходження такої юридичної особи (якщо криптобіржа своїй країні має офіційний правовий статус юридичної особи, це дозволяє інвестору зробити висновок щодо можливого захисту своїх інтересів в судовому порядку).

В) постійні заяви країн про правову позицію щодо криптообігу можуть як позитивно (відсутність необхідності щодо постійної зміни алгоритмів проведення криптовалютних операцій) так і негативно (краще не вводити кошти на рахунок біржі, країна-резидент якої активно проголошує майбутню заборону криптовалютних операцій) інформувати особу щодо доцільності участі на конкретній криптобіржі;

С) зарахування коштів на електронний гаманець зобов’язує особу мати банківський рахунок. Більшість найнадійніших криптобірж американські (англійські, китайські тощо), які не приймають українську гривню в якості «вхідної валюти», тому особі більш зручно буде одразу відкривати рахунок в іноземній валюті (краще – долар). На цій стадії інвестору також варто звернути увагу на вид рахунку, з якого можна буде здійснити відповідну транзакцію. Постанова Національного банку України № 492 від 12.11.2003 року “Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземних валютах” з-поміж іншого визначає:

  • у разі відкриття фізичною особою рахунку для власних потреб, працівник банку здійснює ідентифікацію та верифікацію (перевірка волі особи на здійснення транзакції) клієнта (значення цього наведено нижче), причому існує пряма заборона перерахування коштів на рахунки фізичних осіб-нерезидентів (звісно за деякими винятками щодо нерезидентів-інвесторів та інших);
  • з поточного рахунку фізичної особи забороняється перерахування коштів на рахунки фізичних осіб-нерезидентів, зарахування інвестицій за межі України та здійснення будь-яких розрахунків, пов’язаних з підприємницькою діяльністю;
  • якщо фізична особа відкриває рахунок для здійснення підприємницької діяльності, то рух коштів обов’язково повинен відповідати діяльності такої особи.

D) законодавство України встановлює певні обмеження щодо обігу грошей. Зокрема, такі обмеження полягають у наступному: якщо фінансова операція здійснюється на суму, що дорівнює або більше 150 000 гривень (або відповідний еквівалент іноземної валюти) – саме так визначає частина 1 статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», то така операція підлягає фінансовому моніторингу. Варто зазначити, що сама по собі сума транзакції не відносить операцію до об’єктів фінансового моніторингу – для цього в сукупності фінансова операція повинна відповідати хоча б одній з ознак, визначених в тій же частині 1 статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (в контексті криптовалюти варто звернути увагу на першу ознаку, визначену законодавцем: «переказ коштів на анонімний (номерний) рахунок за кордон і надходження коштів з анонімного (номерного) рахунка з-за кордону…» – однією з істотних ознак популярності криптовалюти є анонімність транзакцій з нею, в тому числі це стосується і порядку введення коштів на криптобіржу – хто є одержувачем встановити неможливо). Для будь-якого інвестора, який планує вести активну діяльність на криптобіржі, 150 000 гривень є досить маленькою сумою, а отже й існує велика ймовірність фінансового моніторингу. Що це означає: суб’єкт фінансового моніторингу (законодавець визначає 9 суб’єктів: 8 первинного моніторингу (банки, платіжні організації тощо) і державу) може просто зупинити відповідну операцію. Словосполучення “може зупинити” в даному випадку слід оцінювати критично. Так, на рівні Національного банку України є чимало листів, які хоч і носять суто рекомендаційний характер, але фактично зобов’язують комерційні банки бути досить уважними до операцій клієнтів (лист №25-0008/22161 від 15.03.2016 р. “Роз’яснення з питань здійснення фінансового моніторингу”): банкам рекомендується оцінювати ризики фінансової операції, ідентифіковувати, верифікувати клієнта та за наявності будь-якого сумніву (ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та/або фінансування розповсюдження зброї масового знищення) зупиняти відповідну фінансову операцію. За своєю суттю таке зупинення має строковість і становить 5 днів (при чому прибуткові операції не зупиняються), який законодавець відводить для суб’єктів фінансового моніторингу на виконання функції з перевірки операції (наявності ризиків/ознак легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та/або фінансування розповсюдження зброї масового знищення).

І на завершення хочу звернути увагу на те, що з популяризацією криптовалюти появляються все нові й нові криптобіржі, а звідси й нові правові можливості для інвесторів. Правовий режим криптовалютних операцій в Україні не позбавлений правового регулювання, а отже інвестору необхідно якомога детальніше розібратись в цьому. В бізнесі не буває дрібничок, а будь-які ризики можна уникнути/мінімізувати з допомогою кваліфікованої юридичної допомоги.

Той, хто не досить сміливий, щоб ризикувати – нічого і не доб’ється у житті (Мохаммед Алі).

Олександр Петрик, юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda