Способы. Особенности. Проблемы и преимущества регистрации для защиты авторских прав
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
переваги захисту ап

Як відомо, в Україні авторські права виникають і підлягають захисту із моменту створення об’єкта права інтелектуальної власності. Тобто, як тільки автор придумав твір і надав йому або його частині матеріальну форму, придатну для сприйняття, у нього виникають майнові і немайнові права інтелектуальної власності на такий об’єкт.

Зазвичай автором вважається особа, яка зазначена на творі як автор. Але варто враховувати таку особливість захисту авторських прав – якщо виникає суперечка про авторство, то визначальне значення має те, яка сторона зможе довести, що вона створила цей об’єкт раніше.

Тобто, недостатньо просто створити об’єкт авторського права, а треба також забезпечити докази свого «первинного» авторства, причому в такому вигляді, в якому його сприйме суд.

________________________________________

Переваги реєстрації для захисту авторських прав і особливості їх судового захисту. Захист авторських прав в Інтернеті

________________________________________

Одним із способів підтвердження авторства або придбання майнових прав є їх державна реєстрація або реєстрація договорів, які стосуються права автора на твір. Вона не є обов’язковою, але, така реєстрація буде офіційним підтвердженням авторства певної особи або переходу прав на твір, надання ліцензії, причому, підтвердженим офіційним документом – свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір або рішенням про реєстрацію договору. Більше того, наявність такої реєстрації є вагомим аргументом як у суді, так і для третіх осіб, від яких автор може вимагати вчинити певні дії для припинення порушення його прав, наприклад, для адміністрації сайту – файлообмінника, на якому незаконно розміщено твір.

Таким чином, наявність у автора або правовласника свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір або рішення про реєстрацію договору, який має відношення до майнових прав, може зіграти вирішальну роль при захисті авторських прав, в тому числі при захисті авторських прав в Інтернеті. Тобто, свідоцтво фактично усуває такі проблеми захисту авторських прав в Інтернеті при обранні позасудової форми захисту авторських прав, як доказ перед третіми особами авторства або наявності майнових прав у конкретної особи і істотно спрощує доказ авторства, наявності майнових прав під час судового процесу – судової форми захисту авторських прав. Дізнайтеся більше про способи і порядок юридичного захисту прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет у нашій статті.

До слова, варто звернути увагу, що в суді можна скористатися різними способами захисту авторських прав, порушених третіми особами. Це може бути, як припис вчинити певні дії, так і вимога відшкодувати збитки або заплатити певну компенсацію і т.п. Але важливо пам’ятати, що спосіб захисту порушеного права повинен бути прямо передбачений законом, інакше, в задоволенні навіть за своєю суттю справедливої вимоги, суд повинен буде відмовити, мотивуючи свою відмову тим, що такий спосіб захисту законом не передбачений і, відповідно, не може бути застосований .

Як здійснюється реєстрація авторських прав і договорів, які стосуються майнових прав?

Для проведення державної реєстрації зацікавленій особі необхідно звернутися із відповідною заявою до Державної служби інтелектуальної власності України. До заяви необхідно додати примірник твору (або його частини в достатньому обсязі). Також до заяви можуть додаватися, в залежності від типу заявки, такі документи: документ, що підтверджує оприлюднення твору, якщо таке мало місце і такий документ є в наявності; квитанції або платіжні доручення про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права і за видачу відповідного свідоцтва або за підготовку до реєстрації договору (в залежності від типу заявки); документ, що підтверджує наявність майнових прав (при реєстрації договору, що має відношення до майнових прав на твір); документи, що підтверджують створення твору в рамках виконання трудових обов’язків і передачу прав на нього роботодавцю (при реєстрації роботодавцем прав на службовий твір); довіреність на представника, якщо документи подаються представником.

В цілому, процедура не складна, але, по можливості, все ж варто користуватися послугами фахівців – це допоможе заощадити Вам час і прискорить процес, так як суттєво знизиться ризик, що документи доведеться повторно подавати через формальні помилки при складанні заяви та пакету документів до нього.

Варто також зауважити, що часто роботодавці належним чином не оформлюють відносини із працівниками, які в рамках трудових відносин створюють об’єкти права інтелектуальної власності (дизайнери, художники, копірайтери, журналісти і т.п.), не дивлячись на те, що роботодавці активно використовують створені ними об’єкти у своїй господарській діяльності та з працівниками була досягнута усна домовленість, що всі права на створені ними об’єкти будуть належати роботодавцю. Така ситуація створює істотні ризики того, що працівник в майбутньому в судовому порядку зможе заборонити роботодавцю використовувати його напрацювання, фактично створені в порядку виконання трудових обов’язків, а також вимагатиме сплати суттєвої грошової компенсації. Також, така ситуація створює проблеми із подальшою реєстрацією прав роботодавця на такі твори, як на службові твори (свідоцтво на реєстрацію авторського права на твір може отримати як автор, так і роботодавець, якщо твір було створено в рамках трудових відносин і за домовленостями сторін права на нього передавалися роботодавцю).

Тому, якщо Ваша справа пов’язана із об’єктами права інтелектуальної власності, зокрема, із творами, то рекомендуємо Вам приділяти увагу належному оформленню відносин із працівниками або залученими суб’єктами господарювання, які ці об’єкти створюють, і реєструвати свої права або  договори, що мають відношення до майнових прав на твори.

В іншому випадку Ви можете зазнати суттєвих втрат там, де цього ніяк не очікували. І важливо розуміти, що за порушення майнових прав на об’єкти авторського права в деяких випадках, крім усього іншого, може наступати навіть кримінальна відповідальність. У свою чергу, в процесі кримінального провадження, особа може серйозно постраждати, навіть якщо в подальшому виявиться, що в його діях відсутній склад злочину (наприклад, навіть сам факт наявності такого кримінального провадження може завдати шкоди репутації, привести до істотного психологічного тиску на особу, зайвих переживань і т.п.).

Микола Осінський, ЮФ «Центр правового консалтингу»


Хотите запустить свой startup проект?

Защитите свою идею


Иные публикации по указанной тематике на нашем сайте

Торговые марки. Регистрация

Юридическое сопровождение START-UP

Юридическое сопровождение интернет магазинов

Защита авторских прав на программное обеспечение и сайты

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda