Реформування патентного законодавства України - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
реформа патенти

Бажання України увійти в Європейський Союз мало наслідком підписання у 2014 році міжнародного договору – Угоди про асоціацію. Цей договір передбачає перегляд чинного законодавства в багатьох галузях та узгодження його з нормами права Європейського Союзу.

Реформування торкнулося і патентного законодавства України, тому що така Угода дає можливість українським об’єктам права інтелектуальної власності увійти на ринки Європейського Союзу без порушення європейського законодавства. Такі зміни зачепили майже всі об’єкти виключного права.

Аналізуючи проблеми системи правової охорони як винаходів так і корисних моделей в нашій країні, можна дійти висновку, що отримати патент на корисну модель легше і швидше, ніж на винахід. Що, у підсумку, призвело до того, що рівень захисту інтелектуальної власності різко впав.

Подібне положення справ і прогалини в національному законодавстві знижують довіру інвесторів і бажання професіоналів розробляти об’єкти інтелектуальної власності, що, у свою чергу, призводить до зниження рівня винахідницької діяльності.

Для вирішення цієї проблемі, із внесенням змін до профільного закону, в липні 2020 року, впроваджено нові механізми боротьби з недобросовісними конкурентами. Нижче поговоримо про основні нововведення.

По-перше, розширено перелік об’єктів, на які не діє правова охорона. Це стосується біологічних процесів людини, вплив на її організм, способи лікування, програми для комп’ютерів, форми вираження інформації та інші.

По-друге, спрощено процедуру подання заявок. Відтепер це можливо зробити в електронному вигляді з використанням електронного підпису.

По-третє, у третіх осіб з’явилася можливість подавати обґрунтовані заперечення на заявку на винахід.

По-четверте, внесено зміни у відношенні додаткової охорони прав на винахід у фармацевтичній галузі. Відтепер вона не може перевищувати 5 років.

І, по-п’яте, надано можливість адміністративного оскарження недійсності права на винахід через Апеляційну палату.

Важливою підставою для прийняття нового Закону було почастішання діяльності «патентних тролей» – це компанії або фізичні особи, які оформлюють патенти на товари широкого збуту та використання, а потім вимагають від виробників таких товарів винагороди (роялті). Їх діяльність полягає у переслідуванні легального бізнесу.

Попередній Закон передбачав виключно звернення до суду з приводу незаконного придбання прав на об’єкти інтелектуальної власності. Відтепер кожній особі надано право на звернення за визнанням недійсності промислового зразка через Апеляційну палату, а це колосальна економія коштів і часу для добросовісних виробників. Такий адміністративний спосіб оскарження має назву «post-grant opposition», він запроваджує ліберальні процедури пред’явлення заперечення проти патентів, як до його видачі, так і після.

У країнах Європи, а відтепер і в Україні, чітко визначені строки такого оскарження. Для уникнення проблем, компаніям достатньо слідкувати за зареєстрованими заявками, а в разі порушення прав – негайно подавати заперечення.

Внесені в Закон зміни, отримані з досвіду інших країн, стануть гарантією успіху проведеної реформи. Результати від прийняття Закону не змусять себе довго чекати і врегулюють питання у сфері інтелектуальної власності у відповідності, до європейських стандартів. Є надія, що тепер можна буде гарантувати системний підхід до захисту прав інтелектуальної власності, що заощадить час і кошти.

Катерина Сілкова, ЮФ “Центр правового консалтингу”

Оставьте свой комментарий:/Write a comment:

*

Your email address will not be published.

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda