Участь адвоката в процедурі припинення порушень авторського права і суміжних прав в мережі Інтернет - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
адвокат по ап і сп

Що наше життя? Інтернет!

Сьогодні неможливо уявити собі життя без Інтернету. Новини, робота, розваги – все пов’язано із Всесвітньою павутиною. Але мало хто замислювався, що левова доля правопорушень відбувається саме в Інтернеті. Тобто, розміщення на будь-якому сайті чи іншому ресурсі в Інтернеті об’єктів права інтелектуальної власності, без повідомлення про це власників таких об’єктів, вважається порушенням авторських прав.

Сьогодні зупинимось на ролі адвоката в процесі припинення порушення прав власників об’єктів права інтелектуальної власності у мережі Інтернет.

Контент будь-якого сайту є наслідком чиєїсь оригінальної продуктивної праці. Тому копіювання будь-якого такого контенту без дозволу тягне за собою певні правові наслідки.

По суті, об’єкти права інтелектуальної власності це результати інтелектуальної діяльності та засобів індивідуалізації. Об’єктами порушень прав інтелектуальної власності стають і фільми, і музика, і літературні твори, і зображення, в тому числі і зображення торгових марок, які розміщуються та розповсюджуються в Інтернеті.

У профільному законі чітко вказано, що під правову охорону підпадають абсолютно всі об’єкти права інтелектуальної власності незалежно від мети чи призначення: опубліковані й не опубліковані, закінчені й незакінчені. А також наведено перелік об’єктів права інтелектуальної власності, які підпадають під юридичний захист.

Аналіз законодавства та, зокрема, зміст постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.06.2010 року «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав» свідчить про те, що авторське право на твір виникає внаслідок самого факту створення такого твору. Жодних формальностей, спеціального оформлення чи реєстрації таких прав законодавцем не передбачено. Виключно бажання автора є підставою для реєстрації авторських прав. Але одразу слід звернути увагу, що правовстановлюючого характеру така реєстрація не несе. При опублікуванні твору, автору достатньо використовувати знак правової охорони, ім’я автора і дату першого оприлюднення твору.

Приписами профільного закону встановлено, що тільки автор має право на дозвіл чи заборону іншим суб’єктам використовувати результат його творчої діяльності. Тому публікація в мережі Інтернет будь-якого об’єкта права інтелектуальної власності можлива виключно з відання правовласника або особи, яка володіє таким правом.

Одним із найбільш розповсюджених порушень авторських прав в мережі Інтернет є розміщення об’єкту права інтелектуальної власності без згоди правовласника. А оскільки  таке протиправне розміщення є порушенням майнових прав автора, виникає законна підстава для звернення за захистом таких порушених прав.

Отже, якщо Ви, як автор, зіткнулися з описаною вище проблемою, існує два способи її вирішення. Перший – це досудове врегулювання спору, а другий – захист порушеного права в суді.

На сьогодні в Україні законодавчо регламентований і діє спеціальний досудовий порядок припинення порушення авторських і суміжних прав. Тому, якщо треті особи порушують Ваші права, зокрема, у мережі Інтернет, необхідно звернутися з заявою до власника веб-сайту чи веб-сторінки, де неправомірно розміщено належний Вам об’єкт права інтелектуальної власності, з вимогою про припинення такого порушення Ваших прав у передбачені законом способи.

Однак, звертаємо Вашу увагу, що таке звернення із заявою можливе виключно за участю медіатора, яким, за законом, виступає адвокат. Саме адвокат повинен ідентифікувати заявника/скаржника як особу, якій дійсно належить об’єкт права інтелектуальної власності, щодо якого виник спір, встановити його контактну інформацію та направити відповідну заяву із  усіма документами, що підтверджують факт наявності у заявника/скаржника прав, про порушення яких  він заявляє.

Наступний крок  має зробити власник веб-сайту чи веб-сторінки, на якій порушуються права автора. Причому закон зобов’язує його вчинити одну із двох дій:

  • Задовольнити заяву. В цьому випадку, на протязі 48 годин після надходження заяви, він повинен обмежити доступ до інформації, у відношенні якої подано заяву, і сповістити про прийняті заходи постачальнику хостингових послуг.
  • Відмовити у задоволенні заяви. Але в разі відмови власник веб-сайту чи веб-сторінки, на якій порушуються права автора, повинен повідомити заявника про це письмово з обов’язковим посиланням на відповідний пункт і статтю закону.

В разі неможливості задоволення вимог шляхом досудового врегулювання спору,  автор, чиї права порушено, може звернутися до суду в установленому законодавством порядку. На цьому етапі знадобиться досвідчений адвокат для написання позову і збирання доказів. Адвокат зробить все можливе для поновлення Вашого порушеного права, тому що захист майнових та особистих немайнових прав здійснюється в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Отже, участь адвоката у справах про захист авторських і суміжних прав, передбачена чинним законодавством. Наша команда адвокатів допоможе розробити чіткий алгоритм дій по захисту порушених авторських і суміжних прав, адже головним аспектом нашої роботи є відповідальний та уважний підхід до кожного Клієнта.

Катерина Сілкова, ЮФ “Центр правового консалтингу”

Оставьте свой комментарий:/Write a comment:

*

Your email address will not be published.

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda