Спори інвестора із забудовником: допомога юриста
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
спір із забудовником

Займаючись юридичним супроводом в сфері нерухомості, я неодноразово був свідком подібних ситуацій, пов’язаних з конфліктами інвесторів і забудовників. Так, незадоволені інвестори приходили до забудовників в офіси і емоційно або навіть на підвищених тонах висловлювали своє невдоволення щодо прострочення останніми термінів введення об’єктів будівництва в експлуатацію, пред’являли вимоги про необхідність терміново передати їм у власність давно оплачені квартири тощо. Ситуація, як для первинного ринку нерухомості, цілком типова. І результат, як правило, після таких скандалів теж передбачуваний – нічого не змінюється для інвесторів, адже забудовника складно переконати або налякати «порожніми» погрозами або фразами «кліше».


Така поведінка інвесторів є наслідком стандартної поведінкової помилки звичайного споживача. Більшість людей впевнені, що вони є експертами в своїх проблемах, якщо самостійно приділили час їх вивченню. Адже в еру Інтернету кожен може зробити «монтаж» в часі і класичну освіту в цьому випадку отримувати не потрібно. Легко ж стати «грамотним» фахівцем в будь-якому питанні, варто тільки прочитати кілька тематичних статей або коментарів в мережі і все, моментально все стає зрозумілим! Можна йти на переговори! Але така тактика не працює на практиці.


У забудовників працюють кваліфіковані юристи, які знають проблематику глибоко. Адже вони розробляли схеми інвестування, готували проекти договорів, які підписувалися забудовником з інвесторами, а, можливо, вже і брали участь в судових спорах в аналогічних ситуаціях. Тому лише вони розуміють, де ж присутні «слабкі» сторони в правовідносинах або договорах, які підписані з інвесторами, і, найчастіше, не все так очевидно. Необхідно бути добре теоретично «підкованим», щоб правильно оцінити ситуацію, що склалася, зрозуміти перспективу спору із забудовником, і прийняти, можливо, єдино правильне рішення, про що розмовляти із забудовником і які доводи приводити в обґрунтування своїх вимог.


Більш того, якщо враховувати, що продаж квартир на первинному ринку здійснюється забудовниками з використанням різних складних юридичних конструкцій і за договорами, які мають різну правову природу, то, скільки б звичайна людина не читала рекомендацій в Інтернеті, вона не стане «експертом» в своїй проблемі і вже точно не зможе самостійно правильно оцінити ситуацію і прийняти правильні рішення, а значить – висока ймовірність того, що такий інвестор не досягне успіху у вирішенні свого конфлікту із забудовником через те, що просто переоцінив свої сили.

Тому дати коректну правову оцінку правовідносин, що виникли, прав і обов’язків сторін, наслідків дострокового розірвання таких договорів, знайти «слабкі» місця в правовій позиції і можливі аргументи забудовника, а також правильно ними скористатися в переговорах можна тільки при наявності спеціальних знань, знання судової практики і наявності практичного досвіду.


Таким чином, висновок може бути тільки один – вирішити потенційний спір із забудовником, визначити правильну тактику переговорів, їх мету, навести доводи, які повинен «почути» забудовник, може тільки кваліфікований юрист. Звичайно ж, не слід це твердження розуміти, як однозначний синонім отримання максимально вигідного для інвестора результату в переговорах із забудовником. Адже залучений юрист вже не змінить правову ситуацію, яка склалася на момент його залучення, і якщо інвестор підписав договір на невигідних умовах або допустив істотні порушення своїх договірних зобов’язань, то не завжди такі помилки або порушення можна виправити. Разом з тим, залучений юрист зможе “розкрити” інвестору очі на реальну ситуацію і запропонувати оптимальний шлях виходу з неї, щоб не погіршити ситуацію і не втягнути інвестора в непотрібні додаткові витрати.


Артур Нонко,

к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda