it юрист у сфері інформаційоных технологій
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Для багатьох може бути одкровенням те, що практикуючі юристи зазвичай мають певну вузьку спеціалізацію, але це, безумовно, так.

Такий стан справ пов’язаний з тим, що неможливо бути фахівцем абсолютно у всіх сферах права і, після отримання базових знань, юрист, як правило, «поглиблюється» далі в конкретній сфері чи сферах, з якими він безпосередньо стикається на практиці.

Сфера інформаційних технологій також вимагає певної спеціалізації від юриста, причому, ця спеціалізація буде залежати від того, які завдання перед ним ставляться.

Які завдання юриста в сфері інформаційних технологій?

IT юрист в Україні: в чому особливості та специфіка?


Варто враховувати, що будь-яка IT-компанія – це, в першу чергу, юридична особа, у якої виникають як загальні для всіх компаній питання, зокрема, в сфері господарського, трудового, податкового права, так і питання, безпосередньо пов’язані зі специфікою її діяльності.

Наприклад, it юрист, який супроводжує провайдера телекомунікаційних послуг населенню, крім усього іншого, як мінімум повинен орієнтуватися в законодавстві, що регулює надання профільних телекомунікаційних послуг, в законодавстві про захист прав споживачів, антимонопольному законодавстві, договірному праві.

Юристу в сфері інформаційних технологій, який супроводжує розробників програмного забезпечення або інших об’єктів авторських або суміжних прав, варто мати тверде розуміння специфіки правовідносин, що виникають при створенні таких об’єктів, а так само мати чітке розуміння правових наслідків їх створення, зокрема: розуміти, які і коли у автора і замовника (або роботодавця і працівника) виникають права на створений об’єкт; розуміти специфіку договорів підряду, пов’язаних з розробкою таких об’єктів; розуміти технологічний процес їх створення, тобто, як відбувається розробка ПЗ і інших об’єктів авторських і суміжних прав і т.п.

Якщо IT-компанія працює з іноземними замовниками або створена нерезидентом, то IT юристу також не зашкодить розуміння особливостей проведення валютного контролю та операцій з іноземною валютою, отриманої від іноземного замовника, а також знання деяких нюансів, що мають відношення до зовнішньоекономічних договорів та іноземним інвестиціям. При цьому, IT юрист, навіть той, що здійснює діяльність тільки в Україні, а тим більше IT юрист, що має справу з зовнішньоекономічними договорами, повинен мати уявлення про міжнародні договори, що регулюють пов’язані з об’єктами права інтелектуальної власності правовідносини.

У всіх випадках, у IT-компанії, як мінімум на початковому етапі, повинен бути хорошим податковим консультантом, так як облік податкового законодавства при розробці схеми роботи з контрагентами часто дозволяє цілком законно і відчутно зменшити податкове навантаження, а також знизити ризик виникнення претензій з боку податкових органів в майбутньому.

Які вирішення юридичних питань для великих і середніх компаній в сфері IT існують?

Ясна річ, що один юрист з наведеними вище завданнями IT-компанії середнього розміру може і не впорається, тому середнім і великим компаніям варто подумати про створення юридичного відділу або про залучення юридичної компанії на аутсорсинг (в останньому випадку, при грамотній організації роботи з юридичною компанією, клієнт фактично може отримати допомогу кількох різнофахових спеціалістів за ціною одного).

Які наслідки ігнорування юридичних аспектів для IT-компаній?

Але це все в ідеалі, а на практиці, як правило, маємо дуже навіть сумну картину.

Для невеликих IT-компаній на початкових етапах роботи взагалі характерно ігнорування юридичної складової бізнесу, що виражається, в тому, що:

1. Надані контрагентами договори підписуються без їх нормальної перевірки фахівцем, через що в них часто трапляються фактично нездійсненні для IT-компанії умови, які не відповідають домовленостям сторін, неадекватні штрафні санкції, тощо.

2. Функції юристів, в кращому випадку, перекладаються на бухгалтерів або менеджерів по роботі з клієнтами, кадровиків, які не тільки часто втрачають важливі юридичні нюанси, але і взагалі часто мають дуже туманне уявлення про поняття «істотні умови договору», про авторське право і суміжні права, про особливості договорів на створення об’єкта права інтелектуальної власності, тощо.

3. Зазвичай такі IT-компанії не стягують заборгованість з неплатників (часто навіть в силу того, що роботи не були нормально оформлені документально) і відмова від подальшої співпраці – це єдина штрафна санкція, яка застосовується до неплатників.

Зазначеним вище підходом IT-компанія фактично сама закладає основи для майбутнього спору з контрагентами, своїми працівниками, а також для претензій з боку податкових органів.

Внаслідок яких причин можуть виникати юридичні суперечки у IT-компаній?


1. Несумлінність контрагента. Наприклад, коли контрагент відмовляється оплачувати належним чином виконану роботу.

2. Непорозуміння між замовником і контрагентом. Наприклад, часто бувають ситуації, коли у замовника і контрагента було різне уявлення про результат робіт. Тобто, отриманий результат, з одного боку, відповідає тому, як завдання зрозумів виконавець, але, з іншого боку, абсолютно не відповідає тому, що хотів отримати замовник.

3. Порушення майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності третіх осіб. Наприклад, при розробці ПЗ був використаний код третьої особи без її відома.

4. Порушення майнових прав працівника IT-компанії. Наприклад, IT-компанія не уклала з працівником договір, за умовами якого необхідні IT-компанії майнові права на створене ПЗ або інший об’єкт права інтелектуальної власності, створений в процесі виконання трудових обов’язків працівником, переходять до неї, внаслідок чого у працівника залишається право, як мінімум, вимагати від IT-компанії виплати компенсації за використання такого об’єкта.

Справедливості заради варто помітити, що такий стан справ зазвичай зберігається до першої серйозної суперечки з контрагентом, працівником, внаслідок чого IT-компанія втрачає велику грошову суму, або до донарахування податковими органами IT-компанії великих податкових зобов’язань та штрафних санкцій, або до приходу інвестора, який хотів би вкласти гроші в IT-компанію, але відмовляється це робити до приведення її документації в порядок.

І доводиться тоді IT-компанії спішно усувати такі упущення: підписувати з працівниками договору про передачу майнових прав заднім числом, складати відповідні акти прийому-передачі результатів робіт, перепідписувати договори з контрагентами, а також в поспіху робити багато чого іншого, про що можна було подумати і що можна було зробити заздалегідь.

Тому, ми рекомендуємо IT-компаніям не економити на юридичних послугах і спочатку формувати свій документообіг грамотно складеними договорами та іншими коректними документами, так як це дозволить в майбутньому уникнути судових спорів, що заощадить багато сил і коштів, а також зробить IT-компанію досить привабливою для вкладення в неї інвестицій.

Останнім часом кількість професійних IT-юристів в Україні поступово збільшується, як і зростає попит на їхні послуги, відповідно підвищується якість професійного юридичного супроводу IT бізнес-проектів, а також поступово формується судова практика у спорах, що мають відношення до інформаційних технологій. Така тенденція дає надію, що в найближчому майбутньому IT-компанії будуть більш серйозно ставитися до юридичного оформлення власних правовідносин, що знизить кількість суперечок, а виникаючі суперечки будуть досить швидко розглядатися судами.


Микола Осінський, провідний юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”


Хочете запустити свій IT проект?

Заручитися підтримкою кваліфікованих юристів


ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ ПРО КОМПЛЕКСНИЙ СУПРОВІД ПРОЕКТІВ START-UP в інших публікаціях із зазначеної тематики на нашому сайті:


Торгові марки. Реєстрація

Юридичний супровід START-UP

Юридичний супровід інтернет-магазинів

Захист авторських прав на програмне забезпеченння та сайти:


Інші послуги ЮФ “Центр правового консалтингу”

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda