
На сьогоднішній день впевнено можна заявити, що Україна, одна з прогресивних країн в галузі медицини, і займає почесне місце в області допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Незліченна кількість медичних клінік і центрів, «зручна» законодавча база і порівняно прийнятна цінова політика, все це разом створює сприятливу обстановку, щоб подружні пари з України та інших країн змогли отримати необхідну кваліфіковану допомогу.
У світі існує безліч країн, в яких сурогатне материнство дозволене на законодавчому рівні на комерційній або безоплатній основі, країн, в яких законодавець забороняє сурогатне материнство, і країн, в яких цей процес ніяк не регулюється.
У даній статті хотілося б навести приклад декількох країн, що мають спільний інтерес і дають можливість людям отримувати необхідну медичну допомогу в процесі екстракорпорального запліднення через сурогатне материнство.
До країн, які позитивно ставляться до сурогатного материнства, або хоча б прямо не забороняють (що також можна вважати сприянням), можна віднести: Росію, Білорусь, Казахстан, Грецію, Сполучені Штати Америки, Німеччину, Іспанію, Італію, Бельгію, Фінляндію, Велику Британію, Данію, Ізраїль, Японію та інші.
Кожна з них в чомусь унікальна: рівнем розвитку медицини, внутрішньою політикою, цінами на послуги і т.п., але всі вони схожі в одному – в наданні можливості впоратися з проблемою безпліддя.
Немає необхідності перераховувати всі позитивні і негативні сторони тієї чи іншої країни в галузі медицини, пов’язаної з ДРТ. Найкраще за нас це скажуть цифри, які відображають показники застосування процедури ДРТ. Наприклад:
– в Росії, за офіційними даними, зафіксовано понад 1,2 відсотків дітей народжених за процедурою ЕКО (від загальної кількості новонароджених дітей за рік);
– в Сполучених Штатах Америки, навіть з огляду на те, що не у всіх штатах США дозволено ДРТ і, в тому числі, і сурогатне материнство, тим не менш, за рік не менше 1,5 відсотків від загальної кількості народжених дітей, з’явилися на світ за процедурою ЕКЗ;
– в Німеччині з приводу ДРТ встановлені дуже жорсткі правила, а саме – заборонено використовувати донорський матеріал при ЕКЗ, і в разі порушення, в першу чергу, відповідальність покладається на медичний заклад, який проводив ЕКЗ. Тим не менше, попит на послуги у них дуже великий.
– в Данії, за даними за останні роки, кількість народжених дітей за допомогою ДРТ складає 5,8 відсотків від загальної кількості народжених дітей в країні.
– в Італії, з її більш консервативними поглядами, відсоток народжених дітей за допомогою допоміжної репродуктивної технології становить близько 2 відсотків від загальної кількості новонароджених за рік;
– в Ізраїлі, за статистикою за останні роки, більше 4 відсотків новонароджених дітей є результатом процедури ЕКЗ;
– в Японії, за статистикою, на один мільйон новонароджених дітей припадає 4,7 відсотків зачатих за ЕКЗ програмі. Японія – це країна, яка заслужено входить в негласний ТОП країн за кількістю проведених процедур ЕКЗ, оскільки за останні кілька років так само пережила стрімке зростання і прогрес в області ДРТ.
Однак в Україні, не існує єдиної статистики за кількістю проведених процедур екстракорпорального запліднення.
Точно відомо одне, попит на ДРТ в Україні значно перевищує можливості медичних центрів. Офіційно, на сьогодні, в Україні діє 39 приватних медичних центрів і 5 державних клінік, які використовують ДРТ. В першу чергу приватні медичні установи враховують інтереси клієнтів, їх конфіденційність, і відмовляють в наданні будь-якого роду статистичних даних, що і робить нереальним формування єдиної статистики використання ДРТ по Україні.
За негласними підрахунками, в рік в Україні проходить понад 12 тисяч процесів ЕКЗ, що включає і процеси ЕКЗ з використанням сурогатного материнства, але попит на ці послуги в 5 разів перевищує пропозицію з боку медичних установ, і це в черговий раз підтверджує популярність ДРТ в Україні .
Щодо статистики, швидше за все, в підрахунку брали участь далеко не всі медичні установи, і дані позначені в даній статті можуть значно відрізнятися в більшу сторону, в порівнянні з реальними показниками.
Не секрет, що за останні роки Україна вийшла на новий рівень з надання послуг з використанням ДРТ, зокрема і сурогатного материнства. Кількість звернень сімейних пар за допомогою, а також виконаних комплексних прийомів спрямованих на лікування безпліддя, не тільки збільшується з кожним роком, а й стимулює постійний розвиток медицини в Україні, і, в підсумку, попит набагато перевищує пропозицію. Тобто Україна стала настільки популярна, що медичні центри не справляються з потоком бажаючих скористатися ДРТ.
З огляду на тенденції зростання попиту на ДРТ в Україні, наявні всі фактори, що дозволяють з упевненістю стверджувати про стрімкість і прогресивність розвитку медицини, підвищення її якості та доступності, в порівнянні з тими ж пропозиціями на ринку інших країн.
Володимир Горьовий,