Відкриття кафе. Можливі ризики бізнесу
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
ризики відкриття кафе

З юридичної точки зору, відкриття кафе чи ресторану досить складне підприємство. Якщо Ви прийняли рішення розпочати непросту процедуру відкриття власного закладу громадського харчування, слід звернути увагу на основні юридичні нюанси і ризики в цій справі.


Нюанс перший – форма організації бізнесу. Виходячи з практики, для реєстрації кафе чи ресторану, заради економії коштів, необхідно враховувати особливості “ресторанних” форм бізнесу і їх оподаткування. Зокрема це залежить від того, чи маєте Ви намір продавати алкоголь і тютюнові вироби. Якщо такий намір є, то Вам необхідно буде отримати відповідні ліцензії на продаж цих товарів, а для їх отримання необхідно зареєструватися на загальній системі оподаткування. Більш детальну інформацію щодо оптимізації витрат при реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця, для ведення ресторанного та інших видів бізнесу, Вам нададуть кваліфіковані фахівці нашої юридичної фірми.


Далі переходимо до наступного нюансу – оренда або придбання приміщення. Правильний вибір приміщення під кафе або ресторан грає важливу роль, як із точки зору розташування (локації), так і з юридичної точки зору. Часто трапляється, що після поспішного підписання договору оренди майбутні “ресторатори” все втрачають, оскільки, вклавши в приміщення чималу кількість грошей, можуть бути позбавлені самого права оренди з різних причин. Наприклад: недостатній захист орендаря в самому договорі оренди (у разі, якщо у орендодавця є право в односторонньому порядку припинити договір оренди; в разі непристосованості приміщення або неможливості його використання під заклад громадського харчування і безліч інших причин, які можна упустити або не надати їм належної уваги). Тому тут також не слід шкодувати грошей і часу і звернутися до кваліфікованих юристів, щоб вони допомогли скласти такий договір і на таких ідеальних умовах, при яких Ви точно не залишитеся “за бортом”.

Незалежно від того, чи плануєте Ви орендувати приміщення або придбати, не зайвим буде зібрати повне і інформативне досьє про об’єкт нерухомості. У цій справі так само допоможуть кваліфіковані юристи – з їх допомогою Ви дізнаєтеся, чи законно власники отримали приміщення, чи перебуває приміщення в іпотеці, чи не претендують на це приміщення треті особи і, крім того, “історію оренди” такого приміщення, якщо вона є. Здавалося б, на перевірку усього перерахованого вище, ніби як, і немає особливо часу, але в подальшому, коли двері Вашого закладу відкриються для відвідувачів і виникнуть неприємності – Ви будете шкодувати, що не приділили належної уваги тим чи іншим питанням і не звернулися за юридичною допомогою. Крім іншого, слід звернути увагу, чи раніше використовувалося обране Вами приміщення під ресторан або кафе (якщо ні, то Ви зіткнетеся з безліччю сюрпризів при підготовці та отриманні дозволів на відкриття свого закладу громадського харчування), проживають чи працюють над майбутнім кафе або рестораном мешканці і чи не скаржилися вони раніше на таке використання приміщення під їхньою квартирою, адже подібні скарги можуть принести чимало проблем.

Важливими моментами також є наявність акту здачі приміщення в експлуатацію, відсутність перепланувань або розбіжностей в плані і реальним станом приміщення. Так само слід звернути увагу на підведені в приміщення комунікації. Необхідно перевірити наявність у власника документів про технічні умови, наявність укладених з постачальниками комунікацій договорів і т.п., оскільки є безліч випадків, коли орендарів, які, між іншим, нічого не підозрюють про незаконне використання орендодавцем світла, штрафують на пристойні суми. Передбачаючи такі моменти, в договорі оренди обов’язково необхідно прописати відповідні грошові компенсації на користь орендаря за можливі подібні казуси.


Третій нюанс – це підготовка дозвільної документації для відкриття закладу громадського харчування. Підготовку таких документів слід починати відразу після підписання договору оренди приміщення або договору купівлі-продажу. Те, що приміщення майбутнього ресторану або кафе має відповідати всім вимогам санепідемстанції (СЕС) і МНС – це прописна істина. Для відкриття закладу громадського харчування необхідно отримати ряд таких документів:

– дозвіл на розміщення зовнішньої реклами (крім того, бажано зареєструвати і власну торговельну марку);

– отримати дозвіл МНС на відкриття громадського закладу;

– отримати експлуатаційний дозвіл СЕС;

– отримати дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі та, в деяких випадках, інші дозволи, на кшталт “зеленого світла” на відкриття літнього майданчика закладу громадського харчування.


Ну і четвертий нюанс, якого ми побіжно торкнулися в самому початку – це отримання ліцензії на тютюнові та алкогольні вироби (звичайно, якщо Ви плануєте пропонувати подібні товари в своєму кафе або ресторані). Отримання відповідних ліцензій рекомендуємо починати “одночасно-паралельно” з отриманням іншої дозвільної документації, для того, щоб, банально, заощадити час. Так само, крім іншого, необхідно буде отримати торговий патент і зареєструвати РРО (касовий апарат).


Не варто забувати, що Ви, щоб уникнути всієї вищеописаної паперової та процедурної тяганини, можете придбати готовий бізнес – ресторан або кафе з усією дозвільною документацією та іншими юридичними документами.

Дані нюанси, звичайно ж, не повністю розкривають всю складну і трудомістку процедуру відкриття закладу громадського харчування. Природно, може виникнути безліч інших “точкових” юридичних питань на кшталт працевлаштування працівників і тому подібного. Однак, не варто лякатися, кваліфіковані фахівці Юридичної фірми “Центр правового консалтингу” із задоволенням допоможуть Вам у здійсненні мрії стати ресторатором і уникнути можливих юридичних ризиків.


Ольга Хорошайло, юрист ЮФ «Центр правового консалтингу»


ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda