Публічний договір та публічна оферта: відмінності
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
Отличия публичного договора и публичной оферты

В даний час активно розвивається підприємницька діяльність в Інтернеті, особливо, пов’язана зі сферою стартап-проектів, роздрібною торгівлею і наданням послуг. Тому в цих сегментах ринку досить складно сьогодні знайти бізнес, який би не був представлений власним веб-сайтом або веб-сторінкою в Інтернет мережі.

Якщо веб-сайт служить не стільки «візитною карткою» для бізнесу, а й, перш за все, використовується для просування різних стратегій продажу товарів і послуг, то такий сайт слід також наповнити певними документами юридичного характеру.

Звичайно ж, все залежить від специфіки діяльності конкретного бізнесу. Разом з тим, зазвичай, в цьому випадку мова йде про публічної оферти або договорі. В таких документах викладаються правила роботи веб-сайту, умови здійснення покупки пропонованих товарів або послуг, їх оплати, інформація про належність прав на об’єкти права інтелектуальної власності.

Публічний договір і публічна оферта відмінності

Підприємці, які самостійно займаються бізнесом, і навіть ті, у яких немає профільного юридичної освіти, з практики знають, що висновок будь-якої комерційної угоди пов’язується законом з однією обставиною, а саме: досягненням її сторонами згоди з усіх істотних умов.

Тому в нашу юридичну фірму клієнти часто звертаються з проханням пояснити, які ж істотні умови договору публічної оферти? При цьому багато хто з них не бачать різниці між публічною офертою і публічним договором, змішуючи їх в одну юридичну категорію.

Для того щоб зрозуміти, що публічна оферта і публічний договір не одне і теж, немає необхідності отримувати профільну освіту або проходити курс вивчення громадянського права. Навіть зі змісту цих юридичних категорій зрозуміло, що вони відрізняються, і то, як вони пов’язані між собою.

Оферта – це пропозиція укласти договір, тобто стадія, на якій у сторін, можливо, є наміри домовитися про угоду, але правовідносини договірного характеру ще не виникли.

У свою чергу, договір – це та стадія відносин між контрагентами, коли пропозиція прийнята, і договір укладено.

Відповідно питання, чи є публічна оферта договором? Риторичне.

Але, не дивлячись на принципові відмінності між офертою і договором, ключовою ознакою, як пропозиції укласти договір, так і самого договору, є наявність в них істотних умов, виходячи з вимог закону до певних видів договірних зобов’язань.

При підготовці цих документів з метою їх розміщення на веб-сайтах слід також враховувати їх особливість, тобто юридичний характер. Це не класичні оферта або договір, а публічні, адресовані кожному, хто зацікавиться їх прийняти.

Більш того, якщо міркувати про публічної оферти і суспільний договір не як про юридичних категоріях, а виключно як про документи, які призначені для розміщення на веб-сайтах, то відмінності між ними будуть не настільки істотні. Пропозиція укласти договір, викладене на веб-сайті, за певних обставин може мати юридичні наслідки. Зокрема, дії споживача, що свідчать про прийняття такої оферти, можуть мати своїм наслідком укладення договору.


Артур НОНКО, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань договірної практики



ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda