Статус юридичних осіб зареєстрованих згідно із законодавством України на території Криму - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Статус юридичних осіб зареєстрованих згідно із законодавством України на території Криму

На сьогоднішній день актуальним є питання статусу юридичних осіб, які були зареєстровані відповідно до законодавства України на території Кримського півострова до його прийняття до складу Російської Федерації.

Українське законодавство визначає територію Кримського півострова як тимчасово окуповану територію України з особливим правовим режимом. Закон України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” визначає статус території, тимчасово окупованій в результаті збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах такого режиму, дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Однак цим законом чітко не визначено статус юридичних осіб зареєстрованих згідно із законодавством України на тимчасово окупованій території України.

Для ведення бізнесу актуальним є питання щодо того, як бути в ситуації, що склалася і законодавством якої країни слід керуватися при веденні господарської діяльності.

До вирішення конфліктної ситуації суб’єкти господарювання, виходячи зі своїх потреб, економічних зв’язків та інших факторів, що впливають конкретно на їх господарську діяльність повинні для себе вирішити в правовому полі якої держави їм доцільно здійснювати свою діяльність.

Так, суб’єкти господарювання, які переважно мають контрагентів та / або ведуть свою діяльність поза Кримом, можуть перереєструвати своє місцезнаходження на материкову частину України. Наказом Міністерства юстиції № 525/5 “Про проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичних осіб та місця проживання фізичних осіб-підприємців” визначено, що суб’єкти господарювання, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, для зміни свого місцезнаходження можуть звернутися до будь-якого державному реєстратору України. Однак при проведенні такої процедури можна зіткнутися з окремими проблемами, зокрема через те, що архіви реєстраційної служби в Криму так і не були передані на материкову частину України, у зв’язку з чим їх доведеться відновлювати.

Суб’єкти господарювання, які володіють активами на окупованій території, в тому числі нерухомістю, або чий бізнес безпосередньо пов’язаний з територією Кримського півострова, швидше за все, будуть змушені пройти процедуру внесення таких суб’єктів господарювання до реєстру юридичних осіб Російської Федерації.

Законодавством Російської Федерації визначено особливості перереєстрації для цих суб’єктів господарювання.

Відповідно до статті 1 та статті 3 Федерального закону від 5 травня 2014 №124-ФЗ «Про внесення змін до Федерального закону «Про введення в дію частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації» і статті 1202 частини третьої Цивільного кодексу Російської Федерації», юридичні особи, які були зареєстровані на території Республіки Крим та міста Севастополя до прийняття їх до складу Російської Федерації, можуть привести свої установчі документи у відповідність до Законодавства Російської Федерації і звернутися з заявою про внесення відомостей про них до єдиного державного реєстру юридичних осіб в термін з 1 Липень 2014 до 1 січня 2015 року.

Внесення таких відомостей здійснюватиметься за правилами реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи, які встановлені Федеральним законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців» та федеральними законами, що встановлюють спеціальний порядок реєстрації окремих видів юридичних осіб, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 1 Федерального закону №124-ФЗ.

Юридичні особи, які звернулися з такою заявою, набувають права і обов’язки російських організацій з моменту внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Всі вищевказані юридичні особи, які до 1 січня 2015 роки не звернулися із заявою про внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, мають право здійснювати діяльність на території Російської Федерації з моменту набуття статусу філії (представництва) іноземної юридичної особи в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.

Слід також звернути увагу, що чинне законодавство України не передбачає можливості внесення змін до реєстру щодо юридичної особи у зв’язку з внесенням такої юридичної особи до реєстру юридичних осіб Російської Федерації, як і не передбачає процедуру виключення з ЄДР такої юридичної особи у зв’язку з такими обставинами. Не виключено, що такі юридичної особи будуть фактично існувати в двох юрисдикціях одночасно з усіма витікаючими з цього наслідками.

Владислав Золкін, юрист ЮФ «Центр правового консалтингу»

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda