Бухгалтерський облік відрядження за кордон - сpk.ua
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
бухучёт

Юридична фірма «Центр правового консалтингу» веде на аутсорсингу бухгалтерський облік у одного з провідних в Україні виробників металлорукавов і рукавів високого тиску, складних гідравлічних вузлів для промисловості. Для нашого клієнта, як і для багатьох інших міжнародних компаній, актуальним є питання оформлення і бухгалтерського обліку відряджень за кордон своїх співробітників, тому наші фахівці мають значний досвід в таких питаннях.

Розглядаючи основні принципи оформлення та обліку закордонних відряджень, слід пам’ятати, що направлення працівника у відрядження здійснюється керівником підприємства і оформлюється наказом (розпорядженням) із зазначенням терміну перебування такого працівника у відрядженні.

Підприємство зобов’язане забезпечити працівника засобами для здійснення поточних витрат під час службового відрядження, але слід врахувати, що забороняється направляти у відрядження та видавати аванс працівнику, який не надав звіт про витрачені кошти за попереднє відрядження. Якщо ж співробітник своєчасно відзвітував за попереднє відрядження, то ніщо не заважає видати йому грошовий аванс у межах суми, визначеної на оплату проїзду, знімання житла і добові витрати на нове відрядження.

Термін, в який працівник зобов’язаний відзвітувати за відрядження, встановлений наступним чином: після повернення з відрядження працівник зобов’язаний до закінчення п’ятого банківського дня, наступного за днем ​​прибуття до місця постійної роботи, подати звіт про використання коштів, наданих на відрядження. Форма звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, встановлена ​​наказом МФУ від 28.09.15 №841.

До оподатковуваного доходу відрядженого співробітника не включаються витрати, не підтверджені документально і понесені у зв’язку з таким відрядженням за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, у розрахунку за кожний такий день. Чи не будуть обкладатися податками і витрати співробітника пов’язані з відрядженням, які перевищують 80 євро, за умови, що вони будуть підтверджені документально.

Сума надміру витрачених коштів (залишок коштів понад суму, витрачену згідно із звітом про використання коштів, наданих на відрядження) підлягає поверненню працівником до каси або зарахуванню на відповідний рахунок підприємства, що їх надала, до або ж безпосередньо в день надання звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Це загальні правила, які застосовуються при обліку відряджень, проте трапляються й нестандартні ситуації.

Зокрема, одна з таких ситуацій виникла у нашого клієнта, який звернувся з питанням, чи може він провести додаткову видачу коштів працівнику у відрядженні, якщо авансу не вистачило? Адже, по суті, працівник ще не відзвітував по цьому відрядженню, а значить, видача нових грошових коштів може бути розцінена, як порушення встановленого порядку оплати відрядних.

Вивчивши дане питання, фахівці ЮФ «Центр Правового Консалтингу» прийшли до висновку, що така виплата не у всіх випадках повинна розцінюватися, як порушення. Наприклад, з дозволу керівника, може братися до уваги вимушена затримка у відрядженні з не залежних від працівника причин, за наявності підтвердних документів на витрати в оригіналі. Це випливає з того, що ні Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 13.03.98 р № 59, ні нормами ПКУ, не передбачено обмежень щодо виплат коштів працівнику, який перебуває у відрядженні, тому що він вимушений затриматися через незалежні від нього обставини. Отже, підприємство не має підстав не виплачувати кошти працівнику для здійснення поточних витрат під час службового відрядження.


Олена Мякшина, ЮФ “Центр правового консалтингу”


Бухгалтерський і/або юридичний аутсорсинг господарської діяльності – абонентське обслуговуванняООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda