Як правильно оскаржити результати торгів/ тендерів?
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
оскарження тендер

Оскарження результатів торгів, неправомірних дій та бездіяльності замовників – розповсюджена процедура при проведенні публічних торгів. Це спричинено тим, що замовники часто встановлюють дискримінаційні умови у тендерній документації, встановлюють кваліфікаційні критерії, які порушують права учасників тендеру, тощо.

Тому, з метою захисту своїх прав, учасники тендеру змушені оскаржувати такі незаконні дії замовників та результати самих торгів.

Відповідно до діючого законодавства органом, до якого подаються скарги у процедурі закупівлі, є Антимонопольний комітет України (АМКУ).

Отже, учасник торгів, який вважає, що його права порушені при проведенні тендеру, подає відповідну скаргу до АМКУ.

З прийняттям нового закону, який регулює правовідносини у сфері публічних закупівель, процедура оскарження стала повністю електронною. Тому скарга подається виключно в електронній формі через електрону систему закупівель, а додатки (матеріали, які підтверджують порушення) до неї прикріпляються у «pdf» форматі.

Подана скарга оприлюднюється в мережі Інтернет на веб-порталі уповноваженого органу та вноситься до відповідного реєстру. Таким чином, кожна особа, яка має доступ до Інтернету, може ознайомитися зі скаргою.

У той же день скарга з усіма додатками надсилається (автоматично) до АМКУ та замовника.

Законодавством встановленні певні вимоги до скарги, зокрема, перелік інформації, яка обов’язково повинна бути у ній викладена. Крім того, наприклад, на електронній платформі PROZORRO наявні типові скарги по більш поширеним порушенням, зразками яких може скористатися учасник тендеру.

За подання скарги встановлюється відповідна плата, яка складає:

  • 5000,00 гривень – за скаргу, яка подається при закупівлі товарів/послуг;
  • 15000,00 гривень – за скаргу, яка подається при закупівлі робіт.

Крім того, законодавчо встановлені строки, протягом яких учасник торгів може подати скаргу. Також, для звернення зі скаргою залежно від того, на якій стадії тендерної процедури відбувається оскарження, встановлено різні строки.

Так, наприклад, скарга на неправомірні дії, які були вчинені до надіслання учасником своєї пропозиції, подається за чотири дні до встановленої дати для подання пропозицій по тендеру.

Скарги на бездіяльність та/або незаконні дії замовника, які подані вже після розгляду пропозицій, подаються в п’ятиденний строк з дня опублікування на веб-ресурсі у мережі Інтернет протоколу щодо розгляду пропозицій учасників тендеру.

Якщо встановлений строк був пропущений, то скарга не приймається.

Варто також звернути увагу, що скарги щодо укладених договорів по результатам тендеру розглядаються тільки у судовому порядку.

Антимонопольний комітет України після подання скарги приймає одне з таких рішень:

  • щодо розгляду скарги;
  • щодо відмови у розгляді скарги.

Якщо АМКУ прийме рішення про розгляд скарги, то він зобов’язаний розглянути її впродовж п’ятнадцяти днів (робочих).

Замовник та скаржник також можуть прийняти участь у засіданні, на якому буде розглядатися скарга. Про час, місце та дату розгляду справи АМКУ повідомляє у рішенні про розгляд скарги.

Необхідно наголосити на тому, що при прийнятті скарги процедура закупівлі зупиняється.

Також поки триває процедура оскарження, категорично заборонено укладати договір про закупівлю.

Рішення АМКУ щодо результату розгляду скарги набирає законної сили з дня його прийняття та є обов’язковим для виконання замовником.

Однак, рішення АМКУ можна оскаржити шляхом подання позовної заяви до суду протягом тридцяти днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель.

З огляду на вищезазначене, вбачається, що чинним законодавством чітко прописана процедура оскарження. На перший погляд все виглядає просто.

Проте, насправді, при оскарженні слід враховувати певні особливості. При цьому кожну ситуацію необхідно розглядати індивідуально та дуже ретельно, так як вимоги антимонопольного законодавства дуже специфічні, і обґрунтовано довести порушення своїх прав та інтересів не просто.


Андрій Кравченко, старший юрист ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань супроводу в  тендерних процедурахООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda