Послуги з юридичного супроводу і підтримка СтартАПів
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
консультации стартап

Оскільки юридична фірма «Центр правового консалтингу» досить давно працює в сегменті юридичних послуг пов’язаних із наданням консультацій щодо започаткування бізнесу в Україні, то, звичайно ж, у неї є багато власних напрацювань в зазначеному сегменті, з якими ми і хочемо поділитися із Вами.

Як правило, у початківців стартаперів існує дуже спрощене розуміння того, які юридичні послуги для СтартАПів їм знадобляться і з якими юридичними питаннями вони зіткнуться в майбутньому, при відкритті власного технологічного бізнесу, які, перш за все, обмежуються питаннями вибору організаційно-правової форми такого бізнесу (чи буде це реєстрація господарського товариства, наприклад у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, або фізичної особи як підприємця), визначення фірмового найменування і, можливо, реєстрації торгової марки (і то не завжди), а також використанням якихось спрощених договорів, знайдених на просторах Інтернету, для оформлення взаємовідносин із розробки сайту, або якихось об’єктів інтелектуальної власності, які і складають основну ідею СтартАПу, і, власне, все.

Разом з тим, таке хибне уявлення про достатність юридичного супроводу, що обмежується зазначеним колом питань, закладає основу для виникнення юридичних проблем в майбутньому.

Поки СтартАП знаходиться в стадії опрацювання самої ідеї, зокрема, концептуально обдумується ідея продукту, аналізується сегмент ринку, потенційний попит і так далі, тобто, коли є одна зацікавлена особа – стартапер – або група таких осіб, які вкладають виключно свій вільний час, можливо, незначні кошти, то, дійсно, про юридичну складову бізнес-проекту ніхто не замислюється, швидше за все, на даному етапі, це і не настільки принципово.

Але, як тільки стадія СтартАПів виходить на більш високий організаційний рівень та виникає необхідність залучати будь-яких фахівців, наприклад, для розробки і створення продукту СтартАПів, сайту, інвесторів, і так далі, результатом чого є, в тому числі і розкриття третім особам інформації про продукт, його особливості, – того, в чому, власне, і полягає ідея СтартАПу, перед стартапером відразу ж гостро повинні встати нижченаведені питання.


  • Які питання пов’язані з юридичною складовою СтартАП-проектів?
  • У чому полягає юридична підтримка СтартАПів?
  • Що буде являти собою продукт СтартАПів, як об’єкт інтелектуальної власності, чи підлягає він реєстрації і в якому порядку?
  • Кому належатимуть майнові права на створюваний продукт СтартАПів, одному стартаперу, як фізичній особі, або групі таких осіб, або якій-небудь юридичній особі? Що зручніше зареєструвати і в чому відмінності, чи впливає це якось на захист прав і як?
  • Як правильно оформити взаємини між групою однодумців, що мають відношення до продукту СтартАПів? Спільно створити юридичну особу, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю, або краще оформити такі відносини якось по-іншому?
  • Як буде організований бізнес взагалі? Хто буде продавати кінцевий продукт, юридична особа або фізична особа-підприємець, які податкові наслідки, які є варіанти?
  • Чи реєструвати торговельну марку, для яких товарних класів, і на кого?
  • Хто буде фінансувати СтартАПи, власні чи це кошти, якщо, так, то з яких джерел, якщо залучені, тоді хто інвестор і з яких джерел буде інвестування (наприклад, з-за кордону), чи будуть податкові наслідки, як правильно це все оформити?
  • Як правильно оформити договірні відносини з технічними фахівцями з розробки продукту СтартАПів, щоб потім мати можливість зареєструвати майнові права на отриманий об’єкт інтелектуальної власності?
  • Як взагалі захистити створюваний продукт від витоку інформації і не дозволити його неправомірно використовувати третім особам, укласти для цих цілей договір, тоді з ким (безпосередньо із залученими фахівцями і/або якоюсь юридичною особою, де вони, наприклад, працевлаштовані) і від імені кого (від імені стартапера, як приватної особи, або від юридичної особи), а також який договір укладати?
  • Як правильно оформити договірні відносини з технічними фахівцями з розробки сайту, і які ризики, якщо цього не зробити?
  • Як в ході СтартАПів використовувати програмні продукти, правовласниками яких є сторонні особи, так, щоб не порушити їх права? (Дізнайтеся більше про отримання патенту на ПЗ)
  • Як будуть організовані бізнес-процеси, як буде продаватися продукт СтартАПу, і яким способом будуть сплачуватися кошти кінцевими споживачами, чи необхідний договір з фінансовою компанією (платіжною системою) або банком на прийом коштів від кінцевих споживачів, чи потрібен ліцензійний договір на продукт СтартАПів з кінцевим споживачем?
  • Як захистити свої інвестиції і майнові права?

Це далеко не повний перелік питань, пов’язаних з юридичною частиною СтартАП-проекту, над якими початківцю-стартаперу слід замислитися ще на початку реалізації його бізнес-ідеї.

Звичайно ж, юридична консультація СтартАПів і відповіді на всі ці питання індивідуальні і залежать від багатьох суб’єктивних факторів, як то: специфіки самого продукту СтартАПу і особливостей його продажу споживачам, кількості власників продукту, обраної ними бізнес-моделі СтартАПів, наявності у власників особистих коштів і джерел їх походження, або необхідності залучення інвесторів і джерел фінансування таких інвесторів, цілей власників щодо отриманої в ході реалізації СтартАПів виручки і планованих її обсягів, а також кінцевих цілей організації такого бізнесу в цілому.

Але в будь-якому випадку, не поставивши собі всі ці питання, і не отримавши думку професійних консультантів, по суті, проігнорувавши їх, Ви змушені будете в майбутньому все одно повернутися до їх розгляду, виконавши багато роботи і, можливо, зазнавши, як тимчасові, так і грошові витрати, які можуть виявитися і не потрібними зовсім, якби Ви заручилися кваліфікованою підтримкою ІТ юриста раніше.

Крім того, заздалегідь не дізнавшись, яка юридична допомога СтартАПів Вам потрібна і не поклавши якісний юридичний «фундамент» в оформлення взаємовідносин між власниками/інвесторами, з розробниками продуктів СтартАПів, при реєстрації торгової марки, оформленні майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності і так далі, Ви ризикуєте, в кінцевому випадку, навіть за умови, що сама по собі ідея СтартАПу була правильною і перспективною, або зазнати невдачі в її реалізації, або, більш того, створити можливість для інших осіб використовувати цю ідею і реалізувати її, але вже без Вас.


Артур Нонко, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ «Центр правового консалтингу»


Юридичний консалтинг з питань супроводу стартАПів



ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda