Юридичний супровід інтернет бізнес проектів: професійно
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев

Звичайно ж, інтернет бізнес проекти мають деяку специфіку в порівнянні з традиційними способами ведення бізнесу, яку необхідно враховувати при організації такого бізнесу. Разом з тим, помилковою буде думка, що юридичні проблеми, з якими стикаються особи, які ведуть бізнес поза інтернетом, не можуть виникати в інтернет бізнес проектах, і що юридичних питань при супроводі такого бізнесу виникає значно менше, ніж у звичайного.

Досвід, набутий нами за багато років роботи в сегменті юридичних послуг, пов’язаних з наданням консультацій щодо відкриття бізнесу в Україні, показує, що юридичний супровід інтернет бізнесу містить не так вже й багато відмінностей.

Як правило, у власників інтернет проектів існує дуже спрощене формалізоване розуміння того, з якими юридичними питаннями вони зіткнуться в майбутньому при відкритті власного бізнесу на просторах інтернету, які, перш за все, обмежуються питаннями вибору реєстрації юридичної особи або отримання підприємницького статусу фізичною особою. Можливо, ще оформлення торгової марки, і, власне, все.

Разом з тим, таке хибне уявлення про достатність такого юридичного супроводу IT-проектів, що обмежується зазначеним колом питань, закладає основи для виникнення юридичних проблем в майбутньому.

Будь-який бізнес буде успішним тільки в тому випадку, якщо він коректно організований юридично, що дозволить власнику вирішувати без економічний збитків для себе будь-які проблеми або суперечки юридичного характеру, які можуть виникнути в майбутньому в ході діяльності.

Тому юридичний супровід та підтримка стартапів та й будь-якого бізнесу, який створюється, в тому числі і інтернет бізнес, повинен передбачати рішення наступних блоків юридично значущих і взаємопов’язаних між собою проблем.

У чому полягає надання професійного юридичного супроводу it проектів?

 1. Взаємовідносини між власниками бізнесу

  Вони повинні бути правильно врегульовані. Як це зробити? Можливі різні варіанти, іноді традиційні, наприклад, через створення господарського товариства (як правило, товариства з обмеженою відповідальністю). Але не завжди, це є рішенням даної проблеми, оскільки часто бізнес модель не вичерпується використанням класичного ТОВ, і в майбутньому при виникненні можливих майнових конфліктів між власниками бізнесу, тільки за умови коректного оформлення взаємовідносин на початковій стадії (корпоративного договору, наприклад), можна оперативно і справедливо вирішувати такі питання без шкоди для майнових інтересів усіх зацікавлених осіб.

 1. Залучення коштів для фінансування бізнесу і податкова стратегія

  Необхідно правильно врегулювати питання використовуваної бізнес моделі, залучення коштів для фінансування бізнесу і власне податкової стратегії. По суті, це стратегічні питання, пов’язані з тим, як юридично буде побудована корпоративна система бізнесу, як буде фінансуватися бізнес, які будуть формуватися доходи в бізнесі, і які при цьому будуть сплачуватися податки?

 1. Оформлення інтелектуальної складової бізнес проекту

  Важливо правильно забезпечити оформлення інтелектуальної складової бізнес проекту. Це один з найбільш об’ємних блоків, який передбачає професійний юридичний супровід it проектів і вимагає правильного вирішення наступних юридичних завдань:

  • реєстрація торгової марки з коректним визначенням класів товарів (послуг);
  • якщо інтернет бізнес проект передбачає створення будь-яких об’єктів інтелектуальної власності, то необхідно також визначитися зі способом оформлення майнових прав або реєстрації таких об’єктів;
  • також необхідно правильно оформити взаємини з фахівцями і / або компаніями, які будуть брати участь в створенні будь-яких об’єктів інтелектуальної власності, а також не допустити розголошення комерційної таємниці, в тому числі і власним персоналом, якщо такий планується;
  • при розробці сайту для інтернет проекту важливо захистити майнові права в майбутньому на сайт і матеріали, які будуть на ньому розміщуватимуться, а також правильно оформити взаємини з самими розробниками сайту, щоб не стати жертвою часто зустрічаються шахраїв, які за чималі гроші пропонують розробити індивідуальний сайт, який, як в слідстві виявляється, є примітивним шаблоном, а не індивідуальною розробкою, на що розраховував замовник спочатку;
  • визначити можливості використання в бізнесі програмних продуктів, правовласниками яких є сторонні особи, таким способом, щоб не порушити їх права.
 1. Фінансово-господарська складова бізнес проекту

  У процесі юридичного супроводу інтернет проектів, важливо правильно забезпечити фінансово-господарську складову бізнес проекту. Зокрема, визначити цивільно-правові конструкції договорів, які будуть використовуватися під час продажу товарів (послуг) та підготувати відповідні договори, забезпечити підготовку ліцензійного договору на продукт бізнесу з кінцевим споживачем (якщо створення і продаж такого передбачається специфікою бізнес проекту), з’ясувати, яким способом будуть сплачуватися кошти кінцевими споживачами, чи необхідний договір з фінансовою компанією (платіжною системою) або банком на прийом коштів від кінцевих споживачів. Також важливою складовою цього блоку є виконання всіх вимог законодавства про захист прав споживачів, щоб в подальшому при реалізації інтернет бізнес проекту, уникнути небажаних суперечок або фінансових втрат у зв’язку з невиконанням вимог законодавства.


АРТУР НОНКО, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань ведення інтернет бізнесуООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda