Супровід представництва нерезидента в Україні
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
юр консультации

Юридична фірма «Центр правового консалтингу» має значний досвід співпраці із компаніями-нерезидентами та їх представництвами в Україні. У цій статті, на прикладі загальновідомої компанії POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO S.A. (далі – PGNіG), хочемо розкрити особливості юридичного супроводу представництв нерезидентів в Україні.

Зокрема, наші ділові взаємовідносини із PGNіG та її представництвом в Україні розпочалися у 2006 році, коли представництво нерезидента вже формально було зареєстроване й стояло на обліку у відповідній податковій інспекції. Слід зазначити, що це представництво не здійснювало самостійну господарську діяльність в Україні, а виконувало суто представницькі функції. Зокрема, представництво опікувалося наглядом за виконанням контрактів щодо поставки природного газу до Республіка Польща, питаннями щодо розширення ділової співпраці між PGNіG та НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ», а також питаннями представлення інтересів PGNіG в акціонерному товаристві, спільно створеному з українськими партнерами в Україні з метою розробки одного із газових родовищ у Харківській області.

Проте відсутність у такого представництва нерезидента повноважень на здійснення безпосередньо господарської діяльності в Україні не призвело до відсутності завдань у нашої фірми щодо юридичного супроводу такого представництва.

Отже, навіщо представництву нерезидента в Україні юридичний консультант, і які питання можуть входити у коло обов’язків зовнішнього юридичного радника?

По-перше, у коло наших обов’язків входило надання юридичного супроводу у питаннях працевлаштування у представництві нерезидента, особливо фізичних осіб-нерезидентів (зокрема, громадян Республіка Польща).

По-друге, питання юридичного забезпечення поточного функціонування офісу такого представництва (укладення договору про оренду приміщення, договорів купівлі-продажу транспортних засобів тощо).

По-третє, надання консультацій, пов’язаних із питаннями оподаткування, зокрема, особливостей податкового обліку у представництві (з урахуванням бюджету на утримання представництва), оподаткування заробітної плати працівників, супровід у взаємовідносинах із контролюючими органами тощо.

По-четверте, консультування клієнта у питаннях особливостей законодавства України у сфері видобутку та постачання природного газу, у тому числі на експорт, та відповідно аналіз можливих варіантів щодо розширення співпраці у сфері видобутку та експорту природного газу з України.

По-п’яте, юридичний супровід у питаннях корпоративного законодавства (підготовка та надання пропозицій до корпоративних документів: протоколів загальних зборів акціонерного товариства, Статуту, Положень про Наглядову Раду, Ревізійну комісію тощо, представництво інтересів на загальних зборах, надання консультацій щодо поточної господарської діяльності, проведення взаєморозрахунків тощо).

І в решті решт наші польські партнери після багатьох років роботи в Україні у зв’язку із закінченням контракту на постачання природного газу у Республіку Польща прийняли рішення закрити своє представництво.

Відповідно наша фірма здійснила всі необхідні процедури, пов’язані із ліквідацією представництва PGNіG в Україні, зокрема, підготувала проекти необхідних рішень материнської компанії-нерезидента, повідомила контролюючі органи про здійснення процедури ліквідації, надала юридичну допомогу при проходженні перевірок у контролюючих органах при знятті з обліку, здійснила супровід процедури звільнення працівників представництва, на конкурентних основах здійснила продаж майна представництва, забезпечила проведення розрахунків із персоналом, кредиторами та залишок коштів повернула материнській компанії, закрила банківські рахунки, підготувала ліквідаційний баланс та повноцінно завершила процедуру ліквідації представництва нерезидента в Україні.

Так, після спливу 11 років взаємовідносин закінчилася наша історія співпраці із PGNіG в Україні.


Артур НОНКО, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань ліквідації та банкрутстваООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda