Як уникнути санкцій Держпраці і правильно оформити працівників
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
оформление сотрудников

Зважаючи на всі новели трудового законодавства, скасування мораторію на перевірки українських підприємств і підприємців Державною службою з питань праці (Держпраці) і введення величезних штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, роботодавці всерйоз задаються питанням, а як же правильно оформити працівників, щоб уникнути штрафів від Держпраці?

Практика показує, що переважна більшість підприємств і підприємців, на жаль, не готові до інспекційних візитів і невиїзних інспекцій співробітників Держпраці. Роботодавці, які звикли не приділяти належної уваги кадровим питанням і весь час відкладають їх “на потім”, сьогодні зіткнулися з реальною проблемою, що загрожує отриманням колосальних штрафів за таку безпечність. Таке далеке “на потім” все-таки сталося і потягло за собою сотні судових суперечок щодо оскарження дій інспекторів праці та скасування накладених ними штрафів.

У даній статті ми розповімо, як же правильно, з професійною, юридичної точки зору, підійти до питання оформлення трудових відносин в компанії, і, тим самим, убезпечити себе і підприємство від штрафу за неналежним чином оформлені правовідносини з працівниками.


На сьогоднішній день у роботодавця існує три законні способи оформлення правовідносин з працівниками:

  • трудовий договір (ТД);
  • цивільно-правовий договір (ЦПД);
  • реєстрація співробітників фізособами-підприємцями (ФОП).

Трудовий договір (ТД)

Оформлення ТД призводить до виникнення трудових відносин.

ТД передбачає обов’язок працівника виконувати певну роботу, підкорятися трудовому розпорядку підприємства, а обов’язок роботодавця – оплачувати його працю (зарплата повинна бути не менше мінімальної ставки передбаченої чинним законодавством) і забезпечувати належні умови праці. Працівник наймається для певної роботи, повинен мати певну спеціалізацію і посаду відповідно до його професії і, звичайно ж, він несе дисциплінарну і, в деяких випадках, матеріальну відповідальність. Роботодавець же, оформивши співробітника по ТД, має повне право контролювати його роботу і процес її виконання. Але, як мінус – наявність суттєвого податкового навантаження на фонд оплати праці.

Цивільно-правовий договір (ЦПД)

Оформлення ЦПД призводить до виникнення цивільно-правових відносин.

За ЦПД оплаті підлягає не процес роботи, а її результат. Зазвичай, такий результат визначається за підсумком виконання роботи і підтверджується актами прийому-передачі робіт або наданих послуг і, вже після підписання акту проводиться оплата. ЦПД не передбачає організацію робочого процесу – працівник здійснює діяльність сам по собі, – хоч вдень, хоч вночі – головне, він повинен вкластися в передбачений ЦПД термін виконання робіт. Якщо працівник не виконає свої зобов’язання в належні строки та/або зобов’язання будуть виконані неналежним чином, згідно ЦПД, наймач має право не виплатити обумовлену договором суму винагороди, а сам працівник може, крім іншого, бути притягнутий до матеріальної відповідальності за завдані наймачу збитки.

Реєстрація співробітників фізособами-підприємцями (ФОП) і укладення з ними договорів підряду на виконання робіт або договорів про надання послуг

Цей спосіб оформлення правовідносин веде до виникнення господарських правовідносин.

Варіант з оформленням співробітників фізособами-підприємцями, на сьогоднішній день, напевно, найпоширеніший серед роботодавців. Звичайно ж, його «популярність» полягає в мінімізації оподаткування. Тут, в загальному, співробітнику головне правильно оформитися ФОП і, бажано, перейти на спрощену систему оподаткування. Але не все так просто, як може здатися на перший погляд.


Як пояснювати інспектору Держпраці присутність працівників в офісі?


«Красива і реалістична казка для Держпраці» – це негласна обов’язкова умова при виборі ЦПД і ФОП, як способів оформлення правовідносин з персоналом. Говорячи конкретніше, роботодавець повинен придумати правдоподібну і аргументовану «історію» для інспектора Держпраці, в якій він розповість, що ж саме з 9:00 до 18:00 постійно роблять в офісі фірми співробітники, оформлені за ЦПД або, що ще цікавіше – зареєстровані підприємцями.

Як то кажуть – «диявол криється в деталях», тому «історія» має не тільки переконливо звучати, але і підтверджуватися правильно оформленими документами. Так, ЦПД достатньо оформити в письмовій формі, ТД – або письмовий, або оформити відносини заявою і наказом (з обов’язковим повідомленням ДФС і внесенням запису до трудової книжки), ну, а для використання варіанту з ФОП головне – реєстрація, вибір системи оподаткування та договір на виконання робіт. Крім того, роботодавцю було б непогано укласти договір з співробітниками, найнятими за ЦПД і/або зареєстрованими підприємцями, відповідні договори оренди робочих місць і обладнання, меморандуми про співпрацю, тощо, в залежності від специфіки діяльності тієї чи іншої фірми.

Як ми вже неодноразово говорили в своїх статтях на тему перевірок Держпраці, інспектування щодо дотримання підприємствами та підприємцями законодавства про працю стали непередбачуваними, інспектори не повідомляють про свої візити і можуть прийти в будь-який момент. Законодавець наділив інспекторів праці більш широкими повноваженнями та призначив великі штрафи за виявлені ними порушення. Уберегти себе, як роботодавця і своє підприємство допоможе правильне оформлення відносин з працівниками, «здорова атмосфера в колективі» – адже більшість інспектувань якраз і відбувається через «незадоволених» співробітників, які направляють скарги в Держпраці – і грамотний юридичний супровід.


Ольга Хорошайло, ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань захисту під час перевірки комісії з праціОставьте свой комментарий:/Write a comment:

*

Your email address will not be published.

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda