
Зважаючи на всі новели трудового законодавства, скасування мораторію на перевірки українських підприємств і підприємців Державною службою з питань праці (Держпраці) і введення величезних штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, роботодавці всерйоз задаються питанням, а як же правильно оформити працівників, щоб уникнути штрафів від Держпраці?
Практика показує, що переважна більшість підприємств і підприємців, на жаль, не готові до інспекційних візитів і невиїзних інспекцій співробітників Держпраці. Роботодавці, які звикли не приділяти належної уваги кадровим питанням і весь час відкладають їх “на потім”, сьогодні зіткнулися з реальною проблемою, що загрожує отриманням колосальних штрафів за таку безпечність. Таке далеке “на потім” все-таки сталося і потягло за собою сотні судових суперечок щодо оскарження дій інспекторів праці та скасування накладених ними штрафів.
У даній статті ми розповімо, як же правильно, з професійною, юридичної точки зору, підійти до питання оформлення трудових відносин в компанії, і, тим самим, убезпечити себе і підприємство від штрафу за неналежним чином оформлені правовідносини з працівниками.
На сьогоднішній день у роботодавця існує три законні способи оформлення правовідносин з працівниками:
- трудовий договір (ТД);
- цивільно-правовий договір (ЦПД);
- реєстрація співробітників фізособами-підприємцями (ФОП).
Трудовий договір (ТД)
Оформлення ТД призводить до виникнення трудових відносин.
ТД передбачає обов’язок працівника виконувати певну роботу, підкорятися трудовому розпорядку підприємства, а обов’язок роботодавця – оплачувати його працю (зарплата повинна бути не менше мінімальної ставки передбаченої чинним законодавством) і забезпечувати належні умови праці. Працівник наймається для певної роботи, повинен мати певну спеціалізацію і посаду відповідно до його професії і, звичайно ж, він несе дисциплінарну і, в деяких випадках, матеріальну відповідальність. Роботодавець же, оформивши співробітника по ТД, має повне право контролювати його роботу і процес її виконання. Але, як мінус – наявність суттєвого податкового навантаження на фонд оплати праці.
Цивільно-правовий договір (ЦПД)
Оформлення ЦПД призводить до виникнення цивільно-правових відносин.
За ЦПД оплаті підлягає не процес роботи, а її результат. Зазвичай, такий результат визначається за підсумком виконання роботи і підтверджується актами прийому-передачі робіт або наданих послуг і, вже після підписання акту проводиться оплата. ЦПД не передбачає організацію робочого процесу – працівник здійснює діяльність сам по собі, – хоч вдень, хоч вночі – головне, він повинен вкластися в передбачений ЦПД термін виконання робіт. Якщо працівник не виконає свої зобов’язання в належні строки та/або зобов’язання будуть виконані неналежним чином, згідно ЦПД, наймач має право не виплатити обумовлену договором суму винагороди, а сам працівник може, крім іншого, бути притягнутий до матеріальної відповідальності за завдані наймачу збитки.
Реєстрація співробітників фізособами-підприємцями (ФОП) і укладення з ними договорів підряду на виконання робіт або договорів про надання послуг
Цей спосіб оформлення правовідносин веде до виникнення господарських правовідносин.
Варіант з оформленням співробітників фізособами-підприємцями, на сьогоднішній день, напевно, найпоширеніший серед роботодавців. Звичайно ж, його «популярність» полягає в мінімізації оподаткування. Тут, в загальному, співробітнику головне правильно оформитися ФОП і, бажано, перейти на спрощену систему оподаткування. Але не все так просто, як може здатися на перший погляд.
Як пояснювати інспектору Держпраці присутність працівників в офісі?
«Красива і реалістична казка для Держпраці» – це негласна обов’язкова умова при виборі ЦПД і ФОП, як способів оформлення правовідносин з персоналом. Говорячи конкретніше, роботодавець повинен придумати правдоподібну і аргументовану «історію» для інспектора Держпраці, в якій він розповість, що ж саме з 9:00 до 18:00 постійно роблять в офісі фірми співробітники, оформлені за ЦПД або, що ще цікавіше – зареєстровані підприємцями.
Як то кажуть – «диявол криється в деталях», тому «історія» має не тільки переконливо звучати, але і підтверджуватися правильно оформленими документами. Так, ЦПД достатньо оформити в письмовій формі, ТД – або письмовий, або оформити відносини заявою і наказом (з обов’язковим повідомленням ДФС і внесенням запису до трудової книжки), ну, а для використання варіанту з ФОП головне – реєстрація, вибір системи оподаткування та договір на виконання робіт. Крім того, роботодавцю було б непогано укласти договір з співробітниками, найнятими за ЦПД і/або зареєстрованими підприємцями, відповідні договори оренди робочих місць і обладнання, меморандуми про співпрацю, тощо, в залежності від специфіки діяльності тієї чи іншої фірми.
Як ми вже неодноразово говорили в своїх статтях на тему перевірок Держпраці, інспектування щодо дотримання підприємствами та підприємцями законодавства про працю стали непередбачуваними, інспектори не повідомляють про свої візити і можуть прийти в будь-який момент. Законодавець наділив інспекторів праці більш широкими повноваженнями та призначив великі штрафи за виявлені ними порушення. Уберегти себе, як роботодавця і своє підприємство допоможе правильне оформлення відносин з працівниками, «здорова атмосфера в колективі» – адже більшість інспектувань якраз і відбувається через «незадоволених» співробітників, які направляють скарги в Держпраці – і грамотний юридичний супровід.
Ольга Хорошайло, ЮФ “Центр правового консалтингу”
Юридичний консалтинг з питань захисту під час перевірки комісії з праці
- Реєстрація в Україні першої дочірньої компанії відомого австрійського холдингу
- Насильство в сім’ї припинено! Суд покарав домашнього тирана
- Реформування патентного законодавства України
- Участь адвоката в процедурі припинення порушень авторського права і суміжних прав в мережі Інтернет
- Табу на паралельний імпорт, або Легалізація монополізму в Україні
- Концесія в Україні
- «Ллються пісні, ллються вина! ..»: Відкриття в Україні офіційного представництва грузинської виноробної компанії
- Успішне вирішення справи про ДТП, або Зустрілися якось два «Мерседеси» на триста тисяч гривень збитку
- Юридична фірма «Центр правового консалтингу» супроводжує будівництво наземної фотоелектричної станції в Харківській області
- Блокування податкових накладних: нові правила – нові проблеми?
Оставьте свой комментарий:/Write a comment: