Застосування рахунку ескроу в Україні: особливості
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
счета эскроу в Украине

Майже рік як вступили в дію положення Цивільного кодексу України про договори рахунків умовного зберігання (ескроу), але не могли бути реалізовані на практиці, оскільки було відсутнє необхідне для цих цілей банківське регулювання.

Разом з тим, в кінці 2017 року НБУ все ж вніс необхідні зміни до відповідних нормативних актів, і тепер ця договірна конструкція цілком може бути реалізована на практиці.

На сьогодні багато банків в Україні ще не працюють з ескроу-рахунками, але це лише питання часу, оскільки ескроу цілком зручний правовий інструмент при структуруванні угод, особливо тих, в яких розрахунки розтягнуті в часі, а довіри у сторін немає.

Як працює схема рахунку ескроу?

Загалом, конструкція з ескроу розроблена для її використання клієнтами банків з забезпечувальною метою при проведенні операцій, які передбачають безготівкову форму розрахунків. Цій конструкції притаманні деякі з ознак, властивих акредитивам, зокрема, на банк покладаються контрольні функції з перевірки документів, наданих в банк для перерахування коштів з ескроу-рахунка на користь бенефіціара. Разом з тим, є й відмінності.

Так, правовідносини в схемі з використанням ескроу будуються на договірній основі між банком, клієнтом банку (боржником в угоді), який відкриває ескроу-рахунок і перераховує на нього кошти, і бенефіціаром, який може бути просто вказаний в такому договорі, як одержувач коштів з ескроу-рахунка, або може бути стороною такого договору. Правовідносини, що виникають з договору ескроу, дозволяють бенефіціару безпосередньо (минаючи власний банк) звертатися в банк боржника з вимогою про вчинення платежів на свою користь з ескроу-рахунка при наявності умов, передбачених договором ескроу. У цьому випадку банк відповідно до умов, що містяться в договорі ескроу, зобов’язаний здійснювати перевірку документів, як правило, наданих бенефіціаром, і при їх відповідності вимогам, зазначеним в укладеному сторонами договорі, здійснювати платежі на користь бенефіціара.

Таким чином, використання цієї конструкції зручно в тому випадку, коли у сторін угоди відсутня обопільна довіра, і дозволяє цілком надійно забезпечувати виконання принципу «оплата проти поставленого товару».

Предмет договору рахунку ескроу або договору рахунку умовного зберігання (ескроу)

Договір банківського рахунка умовного зберігання (ескроу), як уже було сказано вище, може бути двостороннім або тристороннім. Такий договір – це основа всієї схеми, оскільки, крім власне положень про умови відкриття банком клієнту ескроу-рахунка, він повинен містити положення про порядок перерахування коштів бенефіціару і, що найважливіше, вимоги до документів, на підставі яких банк зобов’язаний здійснювати списання коштів на користь бенефіціара, а також умови перевірки таких документів банком.

З практики випливає, що банки охоче погоджуються приймати на себе зобов’язання сторони-контролера в тих випадках, коли договорами ескроу для списання коштів з ескроу-рахунків на користь бенефіціарів передбачено подання формальних документів, наприклад, витягів з реєстрів, які повинні містити певні відомості, оскільки їх ризики в цьому випадку мінімальні. В інших випадках, зацікавленим сторонам доведеться докласти чимало зусиль для того, щоб переконати банківських юристів у відсутності ризиків для банку, пов’язаних з перевіркою документів, на підставі яких буде здійснено списання коштів на користь бенефіціарів.

З чого почати, якщо Ви хочете використовувати конструкцію з ескроу?

Якщо сторони угоди, що планується дійшли згоди про те, що їм зручна ця конструкція, то перш, ніж шукати банк, який погодитися відкрити ескроу рахунок і стати стороною, відповідальною за виконання платіжних зобов’язань, слід підготувати проекти документів, з яких виникнуть в майбутньому зобов’язання по оплаті, як правило, це договір купівлі-продажу або поставки, які повинні містити чітко сформульовані положення про здійснення розрахунків за допомогою ескроу.

Також, бажано, сформулювати для банку (можна у вигляді тез) основне бачення сторін щодо умов розрахунків, і, перш за все, документів, які повинні бути надані банку для перевірки, обсягу повноважень банку при перевірці таких документів, і, звичайно ж, інших істотних умов таких, як термінів, суми платежів та інших.

Підготовка таких документів завчасно істотно полегшить переговори з банком щодо можливості відкриття ескроу рахунки і скоротить терміни підготовки і узгодження з банком умов договору рахунку умовного зберігання (ескроу).


Артур Нонко, к.ю.н., керуючий партнер ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань оформлення договорів різних видів та рівнів складностіІнші публікації, які можуть бути корисні:

ООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda