Як звільнитися директору без участі засновників
Центр правового консалтингу
Open/Close Menu Юридическая фирма ЦПК Киев
директор-одиночка

«Вічний директор» – це не просто слова, це реальність сьогоднішнього дня.

Так, з огляду на складну економічну та політичну ситуацію в Україні, нерідко власники юридичної особи кидають свій бізнес і просто залишають компанії напризволяще. Найчастіше це відбувається з юридичними особами, власниками яких є нерезиденти і займатися процедурою ліквідації своїх підприємств в Україні у них немає ні бажання, ні часу.

При виникненні такої ситуації всі забувають про директора, який офіційно «залишається» на підприємстві і повинен виконувати всі обов’язки (подача звітності тощо) і несе відповідальність.

З огляду на ту обставину, що підприємство не веде господарську діяльність, рано чи пізно, директор захоче звільнитися і звільнити себе від такого «тягаря».

Однак, відповідно до чинного законодавства України, рішення про звільнення директора відноситься до виключної компетенції загальних зборів.

І так, виходить безвихідна ситуація: засновники кинули свою компанію, провести загальні збори неможливо.

В результаті: директор не може звільнитися, в зв’язку, з чим стає «вічним директором».

Але вихід є. І юристи ТОВ «Центр правового консалтингу», маючи великий досвід в таких ситуаціях, допоможуть вирішити, на перший погляд, нерозв’язну проблему.

Покрокова інструкція, яку повинен дотримуватися директор з метою свого звільнення з підприємства, місцезнаходження учасників якого невідомо

Перший крок. Так як звільнення директора відноситься до виключної компетенції загальних зборів, директор повинен написати на ім’я загальних зборів компанії заяву на звільнення за власним бажанням і в зв’язку з цим скликати загальні збори. Таке повноваження директору надано законом.

Скликати збори директор повинен шляхом розсилки на адресу засновників, які вказані в статутних документах або ЄДР, повідомлення про скликання зборів в зв’язку зі звільненням директора (до повідомлення додати заяву про звільнення). У повідомленні директор повинен буде вказати час, дату та місце проведення зборів і питання, які виносяться на порядок денний.

Таке повідомлення надсилається не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів.

Також, для «перестраховки», бажано зробити публікацію в офіційному друкованому виданні про скликання загальних зборів учасників.

Другий крок. Директор підприємства вичікує 30 днів і в разі неявки засновників на загальні збори, він складає Акт про непроведення загальних зборів учасників у зв’язку з їх відсутністю.

Третій крок. Не можна просто все кинути і піти «грюкнувши дверима». Директор повинен здійснити ряд необхідних дій, щоб максимально убезпечити себе від будь-яких негативних наслідків. І так, як мінімум, директор зобов’язаний закрити всі банківські рахунки, передати всі документи в архів, печатки та штампи знищити, про що скласти відповідний наказ і акт.

Четвертий крок. На підставі документів, що підтверджують скликання і, відповідно, не проведення загальних зборів товариства, директор повинен звернутися з позовною заявою до суду про встановлення факту припинення трудових правовідносин. Такі позовні заяви, як правило, суди задовольняють без будь-яких труднощів.

П’ятий крок. Отримавши на руки рішення суду про повне задоволення позовних вимог, Ви, як директор, повинні звернутися до фіскальної службу і в службу статистики з повідомленням про Ваше звільнення з посади директора товариства (з прикріпленням копії рішення суду).

Шостий крок. Після звільнення Вас з посади директора за рішенням суду Вам необхідно подати (ЩЕ ОДИН!) позов до реєстраційної служби за місцем реєстрації юридичної особи з вимогою здійснити реєстраційне дію про видалення з ЄДР даних про директора на підставі рішення суду. Отримавши рішення суду, Ви повинні будете звернутися в реєстраційну службу з пакетом документів, в тому числі і рішенням суду, про здійснення реєстраційної дії по видаленню з ЄДР даних директора.

Але, відразу ж звернемо Вашу увагу, що Ви отримаєте від реєстраційної служби відмову в зв’язку з неможливістю виконання рішення суду, так як з технічних причин в ЄДР повинна бути інформація про директора і просто залишити порожню графу «відомості про виконавчий орган» технічно неможливо.

Однак, не варто засмучуватися, тому що з моменту винесення рішення суду про Ваш звільнення, юридично Ви вже не є директором такого підприємства – інформація в ЄДР залишається лише формально.

Таким чином, здійснивши всі вищевказані дії можна позбутися статусу «вічного директора» законним шляхом і в цьому Вам можуть допомогти юристи ТОВ «Центру правового консалтингу», які швидко, грамотно і професійно оформлять всі необхідні документи, супроводжуватимуть судові процеси і захистять Ваші законні права.


Андрій КРАВЧЕНКО,  ЮФ “Центр правового консалтингу”


Юридичний консалтинг з питань ліквідації підприємстваООО "Центр правового консалтинга". ® ЦПК. 2005-2019. Все исключительные права на весь материал, размещенный на сайте, принадлежат ООО " Центр правового консалтинга ". Размещение материалов сайта на других площадках допускается исключительно при указании прямой видимой ссылки на первоисточник.

Pacta Sunt Servanda